poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Czy przebycie zakażenia wcześniejszymi wariantami SARS-CoV-2 chroni przed wariantem omikron?

Naturalne przebycie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 bardzo silnie chroni przed ponownym zachorowaniem wywołanym przez warianty alfa, beta i delta, ale czy ochrona przed wariantem omikron jest równie skuteczna?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, lekarze z Kataru przeanalizowali dane z krajowego rejestru wyników badań PCR w kierunku COVID (badanie zostało opublikowane w postaci listu w piśmie New England Journal of Medicine). Wcześniejsze zakażenie SARS-CoV-2 zdefiniowano jako dodatni wynik PCR przynajmniej 90 dni przed zachorowaniem na wariant omikron. Badanie nie obejmowało osób szczepionych choćby jedną dawką którejkolwiek ze szczepionek.

Wyniki

Skuteczność wcześniejszego zakażenia w zapobieganiu reinfekcji wynosiła: 90% dla wariantu alfa, 86% dla wariantu beta, 92% dla wariantu delta i 56% dla wariantu omikron.

Ustalono również skuteczność wcześniejszego zakażenia w ochronie przed ciężkim, zagrażającym życiu i śmiertelnym przebiegiem COVID.

Skuteczność ta wyniosła 69% w stosunku do wariantu alfa, 88% w stosunku do wariantu beta, 100% w stosunku do wariantu delta i 88% w stosunku do wariantu omikron.

Podsumowanie

Na podstawie powyższych wyników można ocenić, że wcześniejsze przechorowanie COVID zmniejsza o ok. połowę ryzyko zachorowania na omikron, natomiast zabezpiecza w prawie 90% przed ciężkim przebiegiem choroby.

Źródło:

https://www.nejm.org/

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,736FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
20,900SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły