środa, 16 października, 2024

Coaching ADHD – skuteczne wsparcie osób z ADHD

Coaching ADHD to jedno ze skutecznych form wsparcia dorosłych żyjących z tym zaburzeniem. Uwzględnia on szczególne potrzeby osób z ADHD. Jego głównym celem jest pomoc w radzeniu sobie z wyzwaniami wynikającymi z charakterystycznych dla ADHD trudności. Pozwala kontynuować proces rozwojowy przy użyciu konkretnych narzędzi. Niemniej kluczem jest dostosowanie wsparcia do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Coaching ADHD – skuteczne narzędzie wsparcia osób z ADHD  

Coaching jest ważnym elementem leczenia dorosłych z ADHD i często brakowało go w ich wcześniejszych terapiach. Sukces w teraźniejszości pozwala zerwać więzy porażek z przeszłości. Kluczem jest dostosowanie wsparcia do indywidualnych potrzeb każdego klienta, niezależnie od tego, jak bardzo różnią się one od poprzednich. Coaching to jedno z narzędzi, które pomaga nam wykonywać naszą pracę dobrze i skutecznie — mówi Ari Tuckman, psycholog, specjalista w diagnostyce i leczeniu ADHD, autor książek i treści na portalach Attention Magazine and ADDitude.

Wokół coachingu, jak i wokół samego ADHD, narosło wiele mitów i stereotypów. Czym jest, kiedy po niego sięgnąć? Czy może być skuteczny również dla osób z ADHD? To pytania, które najczęściej zadają pacjenci. 

Czym jest coaching?  

Coaching to proces rozwojowy, w którym klient współpracuje z coachem nad osiągnięciem wyznaczonych celów. Coach pełni funkcję przewodnika, który zadaje pytania, wspiera refleksję i pomaga klientowi wypracować strategię działań. Coaching nie jest terapią – nie koncentruje się na diagnozowaniu i leczeniu problemów psychicznych. Skupia się na rozwijaniu zasobów klienta oraz wspieraniu jego kompetencji. 

Zgodnie z definicją międzynarodowej instytucji IFC (International Coaching Federation), coaching to “towarzyszenie klientowi w kreatywnym procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału.” Mówiąc prościej, coaching to rozmowa, skupiająca się na rozwijaniu umiejętności, wzmacnianiu i poszerzeniu wiedzy oraz realizacji celów klienta/pacjenta. W ramach partnerskiej relacji poszukujemy rozwiązań, odpowiedzi na pytania. Niekiedy koncentruje się na samych pytaniach, które zbliżają nas do odnalezienia rozwiązania!  

Czytaj także: ADHD a realizacja celów

Coaching a coaching ADHD  

Coaching ADHD to specyficzna forma wsparcia skierowana do osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Klasyczny coaching koncentruje się na osiąganiu celów osobistych i zawodowych. Natomiast coaching nakierowany na ADHD uwzględnia szczególne potrzeby osób z tym zaburzeniem. Jego głównym celem jest pomoc w radzeniu sobie z wyzwaniami wynikającymi z charakterystycznych dla ADHD trudności. Są nimi brak koncentracji, trudności w organizacji czasu, impulsywność czy prokrastynacja. Stąd niesamowicie istotne jest przygotowanie merytoryczne coacha z zakresu wiedzy o ADHD.  

Różnice między coachingiem klasycznym a coachingiem ADHD  

Choć zasady coachingu ADHD czerpią z ogólnych założeń coachingu, istnieją między nimi istotne różnice. 

  1. Dostosowanie do specyfiki ADHD. Osoby z ADHD często zmagają się z trudnościami, które znacząco wpływają na ich codzienne funkcjonowanie. Są to problemy z organizacją, koncentracją, zarządzaniem czasem czy impulsywnością. Coaching ADHD uwzględnia te trudności, oferując bardziej strukturalne podejście. Coachowie ADHD zazwyczaj stosują techniki pomagające klientowi lepiej zarządzać czasem, tworzyć plany działania i monitorować postępy w realizacji zadań. 
  2. Wsparcie emocjonalne i behawioralne. Coaching ADHD ma na celu nie tylko wsparcie w osiąganiu celów, ale także pomaga w radzeniu sobie z niską samooceną i frustracją. Te często towarzyszą ADHD. Coachowie ADHD są przeszkoleni w pracy z emocjami i mechanizmami behawioralnymi typowymi dla tego zaburzenia. To więc odróżnia ich od klasycznych coachów. 
  3. Interdyscyplinarność. Coaching ADHD często współpracuje z innymi formami wsparcia. Są nimi terapia poznawczo-behawioralna (CBT) czy dialektyczno-behawioralna (DBT), leczenie farmakologiczne oraz poradnictwo psychologiczne. Pozwala zatem na kompleksowe podejście do potrzeb osób z ADHD.  

Czytaj także na PsychiatraPlus.pl: Jak dobrze żyć z ADHD, czyli diagnoza ADHD i co dalej?

Badania naukowe potwierdzające skuteczność coachingu ADHD  

Naukowcy coraz częściej badają skuteczność coachingu ADHD jako uzupełnienia terapii i farmakoterpii. W jednym z badań opublikowanych w Journal of Attention Disorders stwierdzono, że osoby korzystające z tej formy wsparcia wykazywały znaczną poprawę w zakresie zarządzania czasem i organizacji. Badanie przeprowadzone przez Prevatt i kolegów wykazało, że coaching ADHD skutkuje także poprawą samooceny oraz zmniejszeniem objawów impulsywności i prokrastynacji.  

Coaching ADHD jest również coraz częściej wykorzystywany w pracy z młodzieżą i dorosłymi, co potwierdza jego szerokie zastosowanie. Osoby z ADHD, dzięki odpowiednio dostosowanemu wsparciu, są w stanie skuteczniej radzić sobie z wyzwaniami codzienności, co przekłada się na lepszą jakość życia.  

Nowoczesne narzędzie wsparcia w ADHD

Coaching ADHD to więc nowoczesne narzędzie wsparcia, które łączy elementy tradycyjnego coachingu z dostosowaniem do specyficznych potrzeb osób z ADHD. Poprzez indywidualne podejście, wsparcie emocjonalne i techniki organizacyjne, coaching ADHD wspiera osoby z tym zaburzeniem w efektywniejszym zarządzaniu życiem codziennym i osiąganiu celów. Ponadto wyniki badań naukowych potwierdzają, że jest to skuteczna forma interwencji, która może przynieść realne korzyści w życiu osób z ADHD. 

Źródła:  

Journal of attention disorders The use of between session assignments in ADHD coaching with college students, F Prevatt, GK Lampropoulos, V Bowles, L Garrett.

American Psychological AssociationADHD Coaching: A Guide for Mental Health Professionals, Prevatt i Levrini.

Barbara Górka
Barbara Górka
Barbara Górka jest coachem, absolwentką SWPS na kierunku coaching z elementami psychologii, a także współwłaścicielem bydgoskiej placówki Centrum Terapii Alma. Specjalizuje się w pracy z pacjentami z ADHD - przeprowadza diagnozy kwestionariuszem DIVA 5.0, a także prowadzi psychoedukację oraz coaching ADHD.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

25,459FaniLubię
8,280ObserwującyObserwuj
1,596ObserwującyObserwuj
33,300SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły