czwartek, 21 listopada, 2024

Czy metylofenidat wykrywany jest przez testy na narkotyki?

Metylofenidat – pochodna amfetaminy – jest jednym z głównych leków stosowanych w ADHD. Pacjenci bardzo często obawiają się, że może on wyjść w testach na narkotyki.

Dotychczas, zawsze gdy moi Pacjenci pytali mnie o to, czy mogą mieć nieprzyjemności np. przy kolizji drogowej, jeśli policjant poprosi o wykonanie testu na narkotyki, odpowiadałem, że niestety tak, ponieważ metylofenidat da wynik pozytywny w teście na amfetaminę.

Było to zgodne z informacjami zawartymi w Charakterystyce Produktu Leczniczego zarówno Medikinetu jak i Concerty – dwóch obecnych na rynku preparatów metylofenidatu. Poniżej wyciąg z jednej i drugiej ulotki:

Badania na obecność narkotyków
Metylofenidat może powodować fałszywie dodatnie wyniki testów laboratoryjnych na obecność amfetaminy, szczególnie w przypadku testów immunologicznych”.

Badania przesiewowe na obecność narkotyków
Ten produkt leczniczy zawiera metylofenidat, który może powodować fałszywie dodatnie wyniki testów laboratoryjnych na obecność amfetamin y. W szczególności dotyczy to immunologicznych testów przesiwowych. Sportowcy muszą być świadomi, że ten produkt leczniczy może powodować pozytywne wyniki testów antydopingowych”.

Dziś jednak wpadł mi w ręce list do redakcji pisma Journal of Analytical Toxicology z roku 2012, który napisali Torben Breidahl i Peter Hindersson, z Zakładu Biochemii Klinicznej Uniwersytetu w Aalborg, w Danii. Pozwolę sobie przytoczyć fragmenty ich listu:

“Dowiedzieliśmy się o bardzo rozpowszechnionym i ugruntowanym twierdzeniu rozpowszechnianym przez pracowników ochrony zdrowia, że metylofenidat, który ma podobne właściwości farmakologiczne do amfetaminy – reaguje krzyżowo w testach immunologicznych na amfetaminę oraz że testy laboratoryjne nie pozwalają na odróżnienie między amfetaminą i metylofenidatem. (…)

W naszym laboratorium reakcja krzyżowa metylofenidatu nigdy nie spowodowała fałszywie pozytywnych wyników, na przebadane setki prawdziwych, rutynowych próbek moczu od pacjentów leczonych metylofenidatem, których badano pod kątem używania amfetaminy za pomocą testu EMIT (enzyme multiplied immunoassay technique). Firma Siemens w instrukcji obsługi testu Emit II Plus nie stwierdziła reakcji krzyżowej na metylofenidat (w stężeniu 1.000 ng/ml).

Wedle naszej wiedzy istnieje tylko jedna publikacja (Manzi et al.) opisująca reakcję krzyżową metylofenidatu w teście na amfetaminę. Praca ta była szeroko cytowana, przez co metylofenidat został wprowadzony na listę środków dających fałszywie pozytywne wyniki w testach immunologicznych na amfetaminę. Co gorsza, w Charakterystyce Produktu Leczniczego preparatu Ritalin i Concerta także znaleźć można informację o fałszywie pozytywnych wynikach w teście na amfetaminę. Podważamy prawdziwość tej informacji oraz eksperymenty Manzi et al., w których dodawana do próbek moczu kruszone tabletki zamiast dodawać standardy referencyjne. (…)

Byłoby rzeczą dziwną, gdyby systematyczna reakcja krzyżowa metylofenidatu i jego metabolitów (gdyby rzeczywiście występowała) nie była szeroko raportowana w literaturze naukowej, ponieważ prowadziłaby do wielu fałszywie pozytywnych próbek, a procedury wykrywania amfetaminy stały by się bezużyteczne. Z tego powodu uważamy, że nie ma nawet konieczności przeprowadzania dodatkowych badań, ponieważ nie mamy podejrzeń co do możliwej rekacji krzyżowej.”

Dalej autorzy piszą, że w przypadku potwierdzenia wyniku testu za pomocą chromatografii gazowej lub cieczowej (metoda analityczna), metylofenidat nie może być fałszywie wykrywany jako amfetamina, ani na odwrót.

Podsumowując, jest bardzo mało prawdopodobne, aby testy na narkotyki (amfetaminę) wykrywały metylofenidat.

Wszystkie osoby zainteresowane tematyką najnowszych wiadomości ze świata ADHD zapraszamy do naszej grupy na FB.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,317FaniLubię
13,221ObserwującyObserwuj
1,609ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły