Atomoksetyna jest jednym z kilku podstawowych leków stosowanych w leczeniu ADHD, zarówno u dorosłych jak i dzieci. Skuteczność leczenia tym lekiem nie jest niestety wysoka i wynosi około 40% (po 6 miesiącach stosowania). Uważa się, że różnice w skuteczności zależą od osobniczych czynników występujących u konkretnego pacjenta, prawdopodobnie jednym z takich czynników jest stopień nasilenia objawów ADHD.
W wykonanym niedawno japońskim badaniu opublikowanym w Neuropsychopharmacology Reports, autorzy postanowili określić, jakie czynniki mogą wpływać na skuteczność leku u dorosłych z ADHD.
Badaniem objęto 147 pacjentów z ADHD, w wieku >18 lat przyjmujących po raz pierwszy kurację atomoksetyną. Jako sukces terapeutyczny zdefiniowano poprawę w zakresie objawów ADHD utrzymującą się przez przynajmniej 6 miesięcy.
Aż 70% pacjentów osiągnęło sukces terapeutyczny (zwracam uwagę, że sukcesem była jakakolwiek poprawa, niekoniecznie duża). W analizie statystycznej oceniono, że czynnikami korelującymi z sukcesem były:
- dawka atomoksetyny
- uzależnienie od hazardu
Do przebadanych czynników, których wpływu na skuteczność atomoksetyny nie stwierdzono, należały:
- wiek
- płeć
- wiek postawienia diagnozy
- powikłania okołoporodowe
- ADHD u innych członków rodziny
- samotne życie
- doświadczenie odrzucenia w szkole
- poziom wykształcenia
- przebycie rozwodu
- początkowa dawka atomoksetyny
- choroby współistniejące: schizofrenia, depresja, choroba dwubiegunowa, sopektrum autyzmu, zespół Aspergera, lęk napadowy, fobia społeczna, OCD, lęk uogólniony
- objawy ADHD: zaburzenia uwagi, hiperaktywność/impulsywność
- jednoczesne przyjmowanie innych leków: przeciwpsychotycznych, przeciwdepresyjnych, stabilizatorów nastroju, przeciwdrgawkowych, przeciwlękowych.
Podsymowując, im wyższa dawka atomoksetyny, tym wyższa skuteczność. Jeśli chodzi o hazard, autorzy wysunęli hipotezę, że być może nałogowi temu ulegają osoby z wyższą impulsywnością i w związku z tym być może tak należy rozumieć związek hazardu ze skutecznością leku.
Znajomość powyższych czynników pozwoli być może lepiej dobierać próbę pacjentów oraz eskalować dawkę leku, przed dokonaniem oceny jego ostatecznej skuteczności.
Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieci, ADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.