czwartek, 21 listopada, 2024

Depresja matek dzieci z autyzmem nie ma wpływu na zachowanie dziecka

Autyzm (właść. zaburzenie ze spektrum autyzmu, autism spectrum disorder, ASD) to zaburzenie należące do grupy zaburzeń neurorozwojowych (do których należy również ADHD) związane z zaburzeniem relacji społecznych. Osoby z ASD najczęściej później rozwijają mowę, mają trudności z nawiązywaniem bliskich relacji z innymi osobami, wykazują specyficzne zainteresowania.

Wychowywanie dziecka z ASD jest związane z podwyższonym poziomem stresu dla matki. Stąd też jest zrozumiałe, że część rodziców dzieci z ASD zapada na zaburzenia depresyjno-lękowe. Dotychczas jednak kwestia ta była słabo badana.

Dodatkowo, podnoszona jest kwestia wzajemnej relacji depresji i ASD, tzn. czy depresja mamy jest czynnikiem sprawczym dla ASD, czy też raczej ASD wywołuje depresję rodziców.

Kwestię tę usiłuje dokładnie zbadać nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Schemat badania

Badaniem objęto 86 matek zgłaszających objawy depresyjne, zaburzenia zachowania dziecka oraz stres rodzicielski w trzech punktach czasowych, na przestrzeni 1 roku. Około połowa matek miała dzieci z ASD, a połowa bez zaburzeń neurorozwojowych.

Autorzy zbadali wzajemną relację między objawami depresji a zaburzeniami zachowania u dziecka oraz potencjalną rolę stresu rodzicielskiego i rozpoznania ASD.

Wnioski

Nie stwierdzono znamiennej korelacji między wcześniejszymi objawami depresyjnymi matki i zaburzeniami zachowania u dziecka. Stres rodzicielski ani rozpoznanie ASD nie miały wpływu na związek między objawami depresji u mamy i zaburzeniami zachowania u dziecka.

Zachowanie dziecka miało wpływ na rozwój depresji u mamy, ale nie stwierdzono odwrotnej zależności (wpływu depresji na zaburzenia zachowania). Relacje te były podobne w grupie mam z dziećmi z ASD i bez tego zaburzenia.

Autorzy podkreślają, że ich wyniki pozwolą zmniejszyć poczucie winy u matek, które obawiały się, że ich złe samopoczucie może mieć wpływ na pogorszenie zachowania się dziecka.

Przy analizie powyższej pracy proszę jednak o zwrócenie uwagi na dość małą próbę (kilkudziesięciu kobiet) uczestniczącą w badaniu.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,317FaniLubię
13,221ObserwującyObserwuj
1,609ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły