czwartek, 28 marca, 2024

Stosowanie antybiotyków w okresie okołoporodowym i ryzyko autyzmu

Autyzm to zaburzenie związane z nieprawidłowym nawiązywaniem relacji społecznych, należące do grupy zaburzeń neurorozwojowych, do której zaliczamy także ADHD. Podłoże autyzmu jest nieznane, ale przyjmuje się, że – podobnie jak w przypadku ADHD – jest on wywoływany czynnikami genetycznymi i środowiskowymi (np. zanieczyszczenia, toksyny).

Ponieważ do leków bardzo często stosowanych w czasie porodu są antybiotyki, a dotychczasowe badania sugerowały, że być może przyczyniają się one do zwiększenia ryzyka autyzmu, w niedawno przeprowadzonej pracy autorzy spróbowali przyjrzeć się dokładniej tej kwestii.

W tym celu badaniem objęto wszystkie kobiety, które rodziły w Brytyjskiej Kolumbii (Kanada) między rokiem 2000 i 2014. W sumie było to prawie 570 tys. porodów. W celu sprawdzenia związku między stosowaniem antybiotyków i wystąpieniem autyzmu przeanalizowano podgrupę kobiet z rozpoznaniem zakażenia paciorkowcem z grupy B (Streptococcus B).

Wyniki

Aby ocenić ryzyko, porównywano częstość wystąpienia autyzmu u kobiet z zakażeniem paciorkowcem z grupy B leczonych i nieleczonych antybiotykami. Stwierdzono, że zastosowanie antybiotyków nie było związane ze zwiększeniem ryzyka autyzmu u dziecka.

Zapraszam do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką zdrowia psychicznego.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,411FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
19,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły