Home PORADNIKI Dziecko z ADHD i jego wpływ na życie rodzinne

Dziecko z ADHD i jego wpływ na życie rodzinne

0

Szacuje się, że na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) cierpi od 3 do 8% dzieci. Jeśli to zaburzenie dotyczy naszego dziecka, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, aby kontrolować jego zachowanie i radzić sobie z typowymi problemami związanymi z tym schorzeniem.

Życie z dzieckiem lub nastolatkiem z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) może być przytłaczające zarówno dla rodziców jak i dla otoczenia. Jednak jako rodzic można pomóc dziecku w pokonywaniu codziennych wyzwań, ukierunkować jego energię na właściwe tory, a tym samym zapewnić wszystkim większy spokój. Bez wątpienia im wcześniej i bardziej konsekwentnie zajmiemy się problemami dziecka, tym większa szansa na osiągnięcie sukcesu w jego życiu.

Łatwo zauważyć, że dzieci z ADHD mają zazwyczaj deficyty w zakresie funkcji wykonawczych. Dotyczy to umiejętności planowania z wyprzedzeniem, organizowania, wykonywania zadań, kontrolowania impulsów. W praktyce oznacza to, że głównym zadaniem rodzica jest przejęcie roli osoby zarządzającej i zapewniającej dodatkowe wskazówki, w czasie gdy dziecko stopniowo nabywa własne umiejętności wykonawcze.

Niekiedy objawy ADHD mogą być bardzo irytujące. Warto jednak podkreślić, że dziecko, które ignoruje, denerwuje lub zawstydza rodzica, nie działa umyślnie. Dziecko, które cierpi na ADHD chce siedzieć spokojnie i w ciszy. Ponadto, chciałoby, aby własny pokój był uporządkowany, a życie bardziej zorganizowane. Dzieci z ADHD chcą zrobić wszystko, co każe rodzic — ale nie wiedzą, jak sprawić, by to urzeczywistnić.

Należy pamiętać, że ADHD jest tak samo frustrujące dla rodzica jak i dla dziecka, dlatego ważne jest, aby reagować w pozytywny sposób, okazując pełne zrozumienie. Dzięki cierpliwości, współczuciu i dużemu wsparciu można poradzić sobie z dziecięcym ADHD, budując przy tym stabilną, szczęśliwą rodzinę.


ADHD, a życie rodzinne

Zanim osiągnie się sukcesy w wychowywaniu dziecka cierpiącego na ADHD, ważne jest, aby uświadomić sobie wpływ jego objawów na rodzinę jako całość. Dzieci z ADHD mogą wykazywać szereg zachowań, które zakłócają życie rodzinne. Często nie słuchają poleceń rodziców, a co za tym idzie, ich nie wykonują. W ich życiu panuje dezorganizacja, łatwo się rozpraszają, przez co inni członkowie rodziny muszą czekać. Nierzadko rozpoczynają zadania i zapominają ich dokończyć, z trudem przychodzi im również sprzątanie po sobie. Dzieci z tym zaburzeniem często przerywają rozmowy i domagają się uwagi w nieodpowiednich momentach. Zdarza się, że mówią, zanim pomyślą, wypowiadając nietaktowne słowa. Ich nadpobudliwość sprawia, że często trudno jest położyć im się do łóżka i zasnąć. Przez ADHD mogą rozrabiać w całym domu, a nawet narazić się na niebezpieczeństwo fizyczne.

Ze względu na takie i inne zachowania, rodzeństwo dzieci z ADHD musi stawić czoła wielu wyzwaniom. Niejednokrotnie zwraca się mniejszą uwagę na ich potrzeby, niż na potrzeby dziecka z ADHD. Mogą dostać bardziej surową reprymendę, gdy popełnią błąd, a ich sukcesy mogą być mniej dostrzegane lub uznawane za oczywiste. Rodzice mogą angażować rodzeństwo do pomocy i obwiniać, jeśli brat lub siostra z ADHD źle zachowuje się pod ich opieką. Finalnie miłość pomiędzy rodzeństwem może zakłócać uczucie zazdrości lub niechęci.

Wymagania związane z opieką nad dzieckiem z ADHD mogą być wyczerpujące fizycznie i psychicznie. Brak zdolności dziecka do słuchania, może prowadzić do frustracji, a następnie do gniewu. Ta negatywne emocje powodują poczucie winy z powodu bycia złym na dziecko. Zachowanie dziecka nierzadko wywołuje u rodzica niepokój i stres. Jeśli istnieje zasadnicza różnica między charakterem rodzica, a dziecka z ADHD, jego zachowanie może stwarzać szczególne trudności w zaakceptowaniu całej sytuacji.

Sprostanie wyzwaniom związanym z wychowywaniem dziecka z ADHD wymaga pracy, gdyż trzeba potrafić opanować połączenie empatii i konsekwencji. Życie w domu, który zapewnia zarówno miłość, jak i strukturę, jest najlepszą rzeczą dla dziecka lub nastolatka, które uczy się radzić sobie z ADHD.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version