poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Estriol może poprawiać mielinizację w stwardnieniu rozsianym

Leczenie myszy ze stwardnieniem rozsianym (SM) za pomocą estriolu, hormonu ciążowego, odwraca rozkład mieliny w korze mózgu, kluczowym regionie dotkniętym SM.

Stwardnienie rozsiane (SM, sclerosis multiplex) to choroba neurodegeneracyjna o podłożu autoimmunologicznym. W SM stan zapalny pobudza układ odpornościowy do usuwania ochronnej osłonki mielinowej z włókien nerwowych w korze mózgu. Osłonki mielinowe pełnią kluczową rolę w przewodzeniu sygnałów w układzie nerwowym.

Postępujący zanik kory mózgu u pacjentów z SM wiąże się z trwałym pogorszeniem niepełnosprawności, w tym pogorszeniem funkcji poznawczych, uszkodzeniem wzroku, osłabieniem i utratą czucia.

W najnowszym badaniu przeprowadzonym na uniwersytecie UCLA, badacze leczyli estriolem myszy cierpiące na SM i odkryli, że hormon ten zapobiega zanikowi mózgu i indukuje remielinizację. Oznacza to, że leczenie estriolem może naprawić uszkodzenia spowodowane przez SM, a nie tylko spowalniać niszczenie mieliny.

Po dokładniejszym przyjrzeniu się zmianom fizjologicznym przebiegającym w trakcie leczenia estriolem, stwierdzono zwiększoną ilość białek uczestniczących w syntezie cholesterolu w oligodendrocytach. Oligodendrocyty to komórki tworzące osłonkę mielinową w ośrodkowym układzie nerwowym.

Wykryto także większą liczbę oligodendrocytów uczestniczących w remielinizacji oraz większą ilość mieliny u myszy. Leczenie estriolem zmniejszało również utratę neuronów piramidalnych V warstwy kory mózgu i ich dendrytów.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,736FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
20,900SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły