wtorek, 29 kwietnia, 2025

Tylko w tym tygodniu!

Moja nowa książka "Kompendium depresji" i ponad 60 innych ebooków o łącznej wartości 5 tys. zł w pakiecie za 159 zł!

Głęboki sen „oczyszcza” mózg? Rola układu glimfatycznego

Najnowsze badanie dowodzi, że sen dobrej jakości jest jeszcze ważniejszy dla naszego zdrowia, niż dotychczas sądzono. W czasie głębokiego snu dochodzi do usuwania produktów przemiany materii, które nagromadziły się w mózgu w ciągu dnia. Proces ten odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych.

Sen „oczyszcza” mózg?

„Oczyszczanie” mózgu możliwe jest dzięki działaniu układu glimfatycznego. Dotychczas jednak mechanizm jego funkcjonowania nie był w pełni poznany. Duńscy naukowcy zdołali powiązać ten proces z obecnością noradrenaliny. Ustalili również, jaką rolę w pracy układu glimfatycznego odgrywają leki nasenne, takie jak zolpidem.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Cell Press

Czym jest układ glimfatyczny?

Układ glimfatyczny umożliwia mózgowi usuwanie zbędnych metabolitów. Jego nazwa wywodzi się z połączenia słów „glejowy” i „limfatyczny”. Funkcjonowanie układu opiera się na komórkach glejowych (astrocytach), które wspomagają przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego przez tkankę mózgową, na wzór działania układu limfatycznego. Proces oczyszczania z produktów przemiany materii zachodzi przede wszystkim podczas snu. Zaburzenia snu mogą więc osłabiać efektywność działania układu glimfatycznego, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

CZYTAJ TAKŻE: Leki nasenne dla seniorów mogą pomóc w walce z Alzheimerem?

Sen: układ glimfatyczny a noradrenalina

Okazało się, że noradrenalina — neuroprzekaźnik odgrywający kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego — jest również niezbędna do prawidłowego działania układu glimfatycznego. Oscylacje poziomu noradrenaliny w fazie snu NREM regulują powolne ruchy naczyń krwionośnych, co umożliwia przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego przez tkankę mózgową. Ten proces prowadzi do usuwania produktów przemiany materii i wspiera oczyszczanie mózgu.

Zdrowy sen a leki nasenne

Naukowcy przeprowadzili eksperyment na myszach. Zwierzętom podano jeden z powszechnie stosowanych leków nasennych – zolpidem. Wyniki badania wykazały, że substancja ta hamuje oscylacje noradrenaliny oraz obniża aktywność przepływu glimfatycznego aż o 50%. Chociaż myszy, którym podano zolpidem, zasypiały szybciej, proces transportu płynu mózgowo-rdzeniowego w ich mózgach był znacząco mniej wydajny. Odkrycie to sugeruje, że stosowanie środków nasennych może zakłócać funkcjonowanie układu glimfatycznego, a tym samym osłabiać proces usuwania zbędnych produktów przemiany materii z mózgu. 

CZYTAJ TAKŻE: ADHD – zaburzenia snu jako współwystępujący problem(Otworzy się w nowej zakładce)

Wyniki badań mają istotne znaczenie, szczególnie w kontekście rosnącej częstości stosowania leków nasennych. Naukowcy zwracają również uwagę na fakt, że zaburzenia w funkcjonowaniu układu glimfatycznego, wywołane przez środki nasenne, mogą stanowić dodatkowy czynnik ryzyka rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

44,030FaniLubię
36,146ObserwującyObserwuj
6,063ObserwującyObserwuj
1,750ObserwującyObserwuj
52,500SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły