czwartek, 22 lutego, 2024

Skuteczność internetowej psychoterapii poznawczo-behawioralnej (ICBT)

Badanie przeprowadzone przez zespół naukowy pokazuje, że internetowa psychoterapia poznawczo-behawioralna, czyli ICBT, może być równie skuteczna w leczeniu chorób psychicznych co tradycyjna terapia twarzą w twarz. Artykuł przedstawia wyniki metaanalizy, według których ICBT jest wartościową alternatywą dla pacjentów.

Wprowadzenie do internetowej terapii poznawczo-behawioralnej (ICBT)

Pomoc psychoterapeutyczna jest niezwykle ważna, ale często trudno dostępna. Wraz z postępem technologicznym pojawiła się nowa forma terapii – internetowa terapia poznawczo-behawioralna. Jest ona możliwa przy pomocy dostępnych narzędzi internetowych: aplikacji i przeznaczonych do tego celu programów.

Czytaj także: Terapia internetowa jest bardziej skuteczna od kontaktu z terapeutą

Podstawy i cele internetowej terapii poznawczo-behawioralnej

Internetowa psychoterapia poznawczo-behawioralna jest oparta o tradycyjną terapię właśnie w tym nurcie (CBT). Wiadomo, że jest skuteczna w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych i somatycznych. Terapia poznawczo-behawioralna polega na wprowadzeniu podczas procesu terapeutycznego zmian w myśleniu i zachowaniu pacjenta. Jej cel to zastąpić negatywne wzorce myślowe i emocjonalne bardziej adaptacyjnymi.

Metody i zalety ICBT

ICBT wykorzystuje internetowe narzędzia takie jak aplikacje, programy internetowe czy wideokonferencje, aby wspomagać pacjentów w różnych miejscach na świecie. Ta forma terapii jest bardziej dostępna i elastyczna. Daje możliwość procesu terapeutycznego tym osobom, które nie są w stanie w danym miejscu i czasie skorzystać z psychoterapii ze specjalistą twarzą w twarz.

Internetowa psychoterapia poznawczo-behawioralna a terapia tradycyjna – badanie porównawcze

W badaniu przeprowadzonym przez Hedman-Lagerlöf i jego współpracowników wykonano systematyczny przegląd i metaanalizę, aby zbadać skuteczność ICBT w porównaniu z terapią prowadzoną w tradycyjny sposób. Analiza objęła 31 losowych badań, które dotyczyły 16 różnych zaburzeń.

Wyniki i wnioski

Badanie wykazało, że ICBT daje podobne efekty co terapia tradycyjna. Główną zaletą internetowej psychoterapii poznawczo-behawioralnej jest to, że stanowi ona wartościową alternatywę dla osób, które mają trudności w uzyskaniu dostępu do terapii tradycyjnej – na przykład ze względu na odległość, ograniczoną mobilność lub problemy z transportem.

Zastosowania ICBT w różnych zaburzeniach

Korzystanie z ICBT może być szczególnie przydatne dla osób, które cierpią na zaburzenia psychiczne. Mowa o depresji, lęku czy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, ale również zaburzeniach somatycznych (choroba Parkinsona, choroby układu krążenia lub choroby autoimmunologiczne). Według przeprowadzonej metaanalizy ICBT może prowadzić do poprawy samopoczucia, redukcji objawów zaburzeń i zwiększenia poczucia kontroli stanu psychofizycznego pacjentów.

Czytaj także: Leczenie bezsenności u osób starszych za pomocą CBT

Perspektywy i wyzwania internetowej terapii poznawczo-behawioralnej

Wyniki badania są szczególnie istotne w kontekście zapewnienia wsparcia psychoterapeutycznego osobom, które mają ograniczony dostęp do terapii tradycyjnej lub preferują bardziej dyskretny i wygodny sposób otrzymywania pomocy. W związku z tym ICBT zyskała popularność i jest stosowana w wielu krajach na całym świecie jako alternatywna forma psychoterapii.

Ludmiła Zielińska
Ludmiła Zielińska
Jestem studentką psychologii i równocześnie pełnię funkcję przewodniczącej koła naukowego neuropsychologii. Nie potrafię opisać tego uczucia, gdy mogę pogłębiać moją wiedzę na temat neuropsychologii, która jest fascynującą dziedziną. Wszelkie badania, teorie i odkrycia dotyczące funkcjonowania mózgu i psychiki człowieka wzbudzają we mnie ogromne zainteresowanie. Jednak to nie tylko sama nauka definiuje mnie jako osobę. Uwielbiam również pracować i współpracować z innymi ludźmi. Dzięki funkcji przewodniczącej koła naukowego, mam możliwość dzielenia się swoją pasją i wiedzą z innymi studentami. Praca zespołowa, wymiana pomysłów i dyskusje stają się prawdziwie inspirujące.

powiązane artykuły

12,870FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
18,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły