środa, 21 lutego, 2024

Jedzenie grzybów zmniejsza ryzyko depresji

Dla wielu samo zbieranie grzybów jest przyjemnością. Po przyrządzeniu grzyby cieszą także walorami smakowymi. Wydawałoby się, że to już jest układ idealny. Okazuje się, jednak że mają one także wiele zalet zdrowotnych. Zmniejszają ryzyko zachorowania na raka i przedwczesnej śmierci oraz korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne, w tym depresji.

Grzyby w diecie a depresja

Naukowcy z Penn State College of Medicine przeanalizowali dane związane z dietą i zdrowiem psychicznym zebrane od ponad 24 tys. Amerykanów w latach 2005-2016. Po analizie wywnioskowali, że osoby, które częściej jadły grzyby, miały lepsze samopoczucie na co dzień i rzadziej chorowały na depresję. Niestety dane, którymi dysponowali badacze, nie zawierały szczegółowych informacji na temat gatunków grzybów, które były spożywane przez uczestników badania.

Źródło cennych składników odżywczych

Grzyby są cennym źródłem białka, witamin, minerałów, błonnika, ale także przeciwutleniaczy. Według badaczy z Penn State grzyby zwierają aminokwas – ergotioneinę. Jest to środek przeciwzapalny, przeciwutleniacz, którego ludzie nie produkują. Może on chronić przed uszkodzeniem komórek i tkanek w organizmie. Wysoki poziom tego składnika może również obniżyć poziom stresu oksydacyjnego, co zmniejsza ryzyko raka, ale i depresji. Badania wykazały, że przeciwutleniacze pomagają zapobiegać także innym chorobom psychicznym jak schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa i zaburzenia lękowe.

Pieczarki białe, które często są spożywane nawet przez osoby, które deklarują, że nie lubią innych grzybów, zawierają potas. Potas zmniejsza niepokój. Może mieć to wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na zaburzenia lękowe. Inne gatunki grzybów jadalnych, między innymi Sopolówka jeżowata, syntezują czynnik wzrostu nerwów, co może mieć wpływ na zapobieganie zaburzeniom neuropsychiatrycznym, w tym depresji.

Badanie przeprowadzone przez zespół z Penn State College of Medicine otwiera furtkę do kolejnych badań nad związkiem chorób psychicznych i grzybów. Na ten moment musimy czekać na wyniki, najlepiej zajadając potrawy z grzybów. 😉 W między czasie zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem w temacie radzenia sobie z depresją.

Karolina Król
Karolina Król
Karolina Król jest psychologiem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wśród jej zainteresowań naukowych szczególne miejsce zajmuje psychologia dziecka oraz praca z kobietami w ciąży i po porodzie.

powiązane artykuły

12,855FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
18,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły