czwartek, 28 marca, 2024

Kofeina zmniejsza nasilenie niektórych objawów ADHD

ADHD jest zaburzeniem neuropoznawczym o bardzo dużym rozpowszechnieniu, oficjalne dane mówią o około 10% wśród dzieci i 5% wśród osób dorosłych. Zgodnie z wytycznymi, głównymi lekami stosowanymi w ADHD są stymulanty, przede wszystkim amfetamina i metylofenidat. O lekach tych i leczeniu nimi można przeczytać na naszym portalu oraz posłuchać na naszym kanale YT.

Wielu pacjentów z ADHD relacjonuje znacznie lepsze funkcjonowanie po spożyciu kofeiny – zazwyczaj co najmniej kilku filiżanek kawy (rekordzista “leczył się” kawą w ilości 20 filiżanek dziennie i twierdził, że efekt był podoby do leków na ADHD). Podobnie, w przypadku zbyt małego dawkowania stymulantów, niektórzy pacjenci po zażyciu leku piją kawę i dopiero wtedy uzyskują odpowiedni efekt. Kolejnym zastosowaniem kawy w ADHD jest spożywanie jej po południu, w czasie wypłukiwania się stymulantu z organizmu i pojawiania działań niepożądanych. Wypicie kawy w takie sytuacji u niektórych osób może zmniejszyć nasilenie nieprzyjemnego braku sił, senności, czy obniżenia nastroju.

Niedawno opublikowano pracę, która miała na celu odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest leczenie ADHD za pomocą kofeiny. W pracy tej autorzy z Universitat Oberta de Catalunya (Hiszpania) dokonali systematycznego przeglądu dotychczasowych danych z badań nad zwięrzętami dotyczących wpływu kofeiny na uwagę.

Autorzy oceniają, że u osób z ADHD kofeina poprawia uważność, koncentrację, ułatwia naukę i poprawia niektóre rodzaje pamięci. Co więcej, substancja zwiększa pojemność i elastyczność uwagi przestrzennej i wybiórczej. Na podstawie badań wydaje się, że kontrolowane jej zastosowanie nie zmienia ciśnienia krwi.

Jednocześnie autorzy podsumowują, że o ile wpływ kofeiny na powyższe procesy jest dość jasny, to trudno jest ocenić jej działanie na inne objawy ADHD, takie jak hiperaktywność i impulsywność.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,411FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
19,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły