wtorek, 5 listopada, 2024

Leczenie dzieci i nastolatków z ADHD w USA

ADHD jest zaburzeniem neurorozwojowym, występującym zarówno wśród dzieci (ok. 10%) jak i dorosłych (5%). Leczenie ADHD powinno zawsze obejmować psychoedukację pacjenta oraz – w przypadku dzieci – jego rodziców. Zgodnie z Europejskim Konsensusem dot. Leczenia ADHD psychoedukacja powinna stanowić pierwszy krok każdego leczenia.

Niestety bardzo często rzeczywistość jest inna. Wynika to zarówno z braku odpowiednio przeszkolonego personelu – psychologów i psychiatrów, problemów finansowych systemów ochrony zdrowia, jak i problemów organizacyjnych. W rzeczywistości więc psychoedukację na świecie przechodzi 10-20% pacjentów.

Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, u dzieci dostępne są dwie grupy leków: stymulanty (amfetamina i metylofenidat) oraz nie-stymulanty (atomoksetyna, klonidyna). Ze względy na swoją bardzo wysoką skuteczność stymulanty są lekami pierwszego rzutu, zalecanymi przez wytyczne. Jednak, szczególnie w Polsce, rodzice dowiadujący się o konieczności leczenia dziecką pochodną amfetaminy rezygnują z leczenia.

Jak wygląda leczenie w USA?

W ostatnich dniach pojawiła się praca podsumowująca najczęstsze schematy leczenia dzieci i nastolatków z ADHD w USA.

Autorzy przeanalizowali dane od 80 tys. dzieci i nastolatków z bazy ubezpieczeniowej. Średni wiek pacjentów w tych podgrupach wynosił odpowiednio 9 i 15 lat. W pogrupach tych 31 i 38% stanowiły dziewczynki.

Stymulanty stosowane były jako lek pierwszego rzutu u 92% pacjentów, natomiast leczenie skojarzone (dwoma lub więcej lekami) – u 11% pacjentów.

W czasie pierwszych 12 miesięcy leczenia leki zmieniono u 59% dzieci i 68% nastolatków. Przerwanie leczenia w czasie 12 mies. nastąpiło u 21% dzieci i 36% nastolatków.

Podsumowanie

Jak widać, leczenie stymulantami jest leczeniem z wyboru w USA, a inne formy terapii zarezerwowane są tylko do wyjątkowych sytuacji.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

29,101FaniLubię
10,969ObserwującyObserwuj
1,605ObserwującyObserwuj
34,600SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły