czwartek, 25 kwietnia, 2024

ADHD ma wspólne podłoże genetyczne z padaczką

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD, Attention Deficit Hyperactivity Disorder) jest zaburzeniem neurorozwojowym o bardzo skomplikowanej symptomatologii i diagnostyce. Łączy się również z wieloma uwarunkowaniami endokrynologicznymi, neurologicznymi, ginekologicznymi, immunologicznymi, psychologicznymi i wieloma innymi, o czym wielokrotnie pisałem m.in. w powyższych artykułach. Dlatego też leczenie ADHD należy prowadzić u psychiatry specjalizującego się w ADHD, który będzie w stanie odpowiednio pokierować terapią.

Jak często opowiadam pacjentom, do problemów zdrowotnych związanych z ADHD należy też padaczka. Według badań populacyjnych, aż 20-50% dzieci z padaczką ma ADHD, co jest wynikiem kilkukrotnie wyższym niż w populacji ogólnej. Dotychczas jednak nieznana była przyczyna takiego stanu rzeczy.

W opublikowanej tydzień temu pracy, autorzy przeanalizowali różnymi metodami bazę genomy osób z ADHD i padaczką. Stwierdzili, że około tysiąc wariantów genów (tzw. SNP – single nucleotide polymorphism) powtarza się w ADHD i padaczce. Na tej podstawie autorzy stwierdzili, że ADHD i padaczka mają wspólne podłoże genetyczne.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.

Literatura

  1. Russ SA, Larson K, Halfon N. A national profile of childhood epilepsy and seizure disorder. Pediatrics. 2012;129(2):256–264.
  2. Cohen R, Senecky Y, Shuper A, et al. Prevalence of epilepsy and attention-deficit hyperactivity (ADHD) disorder: a population-based study. J Child Neurol. 2013;28(1):120–123.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,751FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
21,000SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły