czwartek, 21 listopada, 2024

Loperamid może pomóc w leczeniu autyzmu

Autyzm (właściwie: zaburzenie ze spektrum autyzmu, ASD) to zaburzenie neurorozwojowe, związane z nieprawidłowym formowaniem się relacji społecznych. W związku z brakiem leczenia przyczynowego, poszukiwane są terapie farmakologiczne, które mogą poprawić funkcjowanie pacjenta. W chwili obecnej najczęściej osoby ze spektrum autyzmu leczone są wspomagająco lekami z grupy neuroleptyków.

W celu znalezienia leku-kandydata do leczenia autyzmu, naukowcy z Uniwersytetu w Oslo przeanalizowali geny związane z ryzykiem autyzmu (czyli geny warunkujące autyzm) oraz leki, które mogą wpływać na ekspresję tych genów. Oczywiście powyższe analizy zostały przeprowadzone za pomocą modelowania komputerowego.

Znaleziono cztery leki, których działanie biologiczne w największym stopniu “odwracało” ekspresję genów związanych z autyzmem. Były to:

  • loperamid
  • bromokryptyna
  • drospirenon
  • progesteron

Jak twierdzą autorzy, “leki te działają na systemy biologiczne związane z ASD, co oznacza, że mogą być skuteczne w leczeniu podstawowych objawów ASD”.

Oczywiście należy pamiętać, że od modelowania matematycznego do leczenia ludzi jest bardzo długa droga, dlatego proszę nie prowadzić samodzielnie terapii, a przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku skonsultować się ze swoim lekarzem.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,326FaniLubię
13,240ObserwującyObserwuj
1,608ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły