Autyzm (właściwie: zaburzenie ze spektrum autyzmu, ASD) to zaburzenie neurorozwojowe, związane z nieprawidłowym formowaniem się relacji społecznych. W związku z brakiem leczenia przyczynowego, poszukiwane są terapie farmakologiczne, które mogą poprawić funkcjowanie pacjenta. W chwili obecnej najczęściej osoby ze spektrum autyzmu leczone są wspomagająco lekami z grupy neuroleptyków.
W celu znalezienia leku-kandydata do leczenia autyzmu, naukowcy z Uniwersytetu w Oslo przeanalizowali geny związane z ryzykiem autyzmu (czyli geny warunkujące autyzm) oraz leki, które mogą wpływać na ekspresję tych genów. Oczywiście powyższe analizy zostały przeprowadzone za pomocą modelowania komputerowego.
Znaleziono cztery leki, których działanie biologiczne w największym stopniu “odwracało” ekspresję genów związanych z autyzmem. Były to:
- loperamid
- bromokryptyna
- drospirenon
- progesteron
Jak twierdzą autorzy, “leki te działają na systemy biologiczne związane z ASD, co oznacza, że mogą być skuteczne w leczeniu podstawowych objawów ASD”.
Oczywiście należy pamiętać, że od modelowania matematycznego do leczenia ludzi jest bardzo długa droga, dlatego proszę nie prowadzić samodzielnie terapii, a przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku skonsultować się ze swoim lekarzem.