czwartek, 25 kwietnia, 2024

Przewlekłe stosowanie marihuany zwiększa ryzyko otępienia

Jak kilkukrotnie ostatnio pisałem, marihuana stanowi najbardziej rozpowszechnioną substancję psychoaktywną na świecie. Bardzo wielu pacjentów stosuje ją na własną rękę, chcąc zmniejszyć napięcie, poczuć ulgę, zmniejszyć dolegliwości bólowe, zmniejszyć lęk. Niestety nie dzieje się to bez konsekwencji dla zdrowia.

Niedawno opisywałem badanie, w którym stwierdzono, że palenie marihuany zwiększa ryzyko przyjęcia do SOR oraz hospitalizacji. W najnowszym doniesieniu na temat efektów marihuany naukowcy przyjrzeli się natomiast jej wpływowi na pamięć, koncentrację i inteligencję, a tym samym na ryzyko rozwinięcia się otępienia.

Na czym polegało badanie?

Aby sprawdzić, czy palenie marihuany ma wpływ na ryzyko otępienia, naukowcy przebadali ponad 1 tysiąc mieszkańców Nowej Zelandii, których obserwowano od wieku 18 do 45 lat. W wieku 18, 21, 26, 32, 38 i 45 lat oceniano częstość stosowania marihuany. IQ mierzono w wieku 7, 9, 11 i 45 lat.

Jakie były wyniki badania?

Osoby dłuookresowo stosujące marihuanę wykazywały obniżenie IQ o około 6 punktów, pogorszenie uczenia się, gorszą pamięć i problemy z koncentracją. Deficyty te były charakterystyczne dla osób palących marihuanę, ponieważ nie obserwowano ich u osób długoterminowo palących tytoń, spożywających alkohol ani u osób, które krótko paliły marihuanę.

Ustalono także, że deficytów poznawczych w powyższej grupie nie można wytłumaczyć za pomocą stałego palenia tytoniu, spożywania alkoholu, innych substancji psychoaktywnych, statusu socjoekonomicznego, ani historii rodzinnej uzależnienia od narkotyków.

Ponadto, u osób długoterminowo palących marihuanę wykazano mniejszą objętość hipokampa (części mózgu odpowiedzialnej za przechowywanie śladów pamięciowych), ale objętość hipokampa nie była statystycznie skorelowana z deficytami poznawczymi wywołanymi przez marihuanę.

Zapraszam do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką zdrowia psychicznego.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,750FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
21,000SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły