W niedawno opublikowanym badaniu naukowcy zbadali wpływ marihuany na kluczowe funkcje mózgu. Szczególnej ocenie poddali jej użytkowanie w perspektywie całego życia. Wyniki wskazują, że u osób często stosujących tę substancję obserwowano zarówno krótkotrwałe, jak i długoterminowe zmiany w funkcjonowaniu mózgu.
Marihuana wpływa na funkcjonowanie mózgu – badanie
W badaniu wzięło udział 1003 uczestników w wieku 22–36 lat. Podzielono ich na trzy grupy w zależności od częstotliwości używania marihuany:
- Grupa intensywnie używająca – z historią ponad 1000 użyć,
- Grupa umiarkowanie używająca – z historią od 10 do 999 użyć,
- Grupa nieużywająca – z historią mniejszą niż 10 użyć.
Marihuana – badanie moczu
Uczestników proszono również o dostarczenie próbki moczu w dniu badania. Próbka moczu miała wykryć stężenie THC, by ustalić, czy marihuana była używana w ostatnich dniach.
Oceniono też stopień uzależnienia od marihuany zgodnie z kryteriami Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition.
Używanie marihuany a aktywność mózgu
Naukowcy analizowali aktywność mózgów uczestników podczas wykonywania określonych zadań za pomocą badania funkcjonalnego MRI (fMRI). Zadania miały ocenić różne funkcje, w tym pamięć roboczą, system nagrody, emocje, język, motorykę, ocenę relacji oraz teorię umysłu.
Następnie naukowcy użyli specjalnego modelu matematycznego (modelu regresji) do sprawdzenia, czy osoby, które częściej używały marihuany, mają inną aktywność mózgu w tych zadaniach niż osoby, które jej nie używały.
Czytaj także: Przewlekłe stosowanie marihuany zwiększa ryzyko otępienia
Marihuana wpływa na pamięć roboczą
Okazało się, że intensywne używanie marihuany w ciągu życia było związane z obniżoną aktywacją mózgu podczas wykonywania zadań angażujących pamięć roboczą. Pamięć robocza to kluczowy proces poznawczy, umożliwiający tymczasowe przechowywanie i dynamiczne przetwarzanie informacji. Dzięki niej możliwe jest wykonywanie złożonych zadań poznawczych, takich jak rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji czy rozumienie informacji w czasie rzeczywistym. Pamięć robocza ma więc fundamentalne znaczenie dla codziennego funkcjonowania, a może być zaburzona przez regularne stosowanie marihuany.
Regiony mózgu, których aktywność była zmieniona w wyniku intensywnego używania marihuany, obejmowały przednią część wyspy, przyśrodkową korę przedczołową oraz grzbietowo-boczną korę przedczołową, co wykazano w badaniach fMRI.
Badanie dostarcza istotnych informacji w kontekście rosnącej popularności marihuany, szczególnie wśród młodych osób.
Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie JAMA Network.