czwartek, 21 listopada, 2024

Metylofenidat poprawia labilność emocjonalną dzieci z ADHD

Zaburzenie hiperkinetyczne (ADHD) to najczęstsze zaburzenie neurorozwojowe u dzieci. Lekami z wyboru stosowanymi w jego leczeniu są stymulanty, w tym metylofenidat. Dotychczas jednak wielu psychiatrów uważa, że leki te działają jedynie na hiperaktywność osób z ADHD.

Leki na ADHD a emocjonalność

Jak wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Journal of Attention Disorders, metylofenidat o przedłużonym uwalnianiu zmniejsza labilność emocjonalną (dysregulację emocji) u dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej.

Czytaj także: ADHD a infekcje i układ odpornościowy

Poprzednie badania wykazały, że dzieci z ADHD, które wykazują labilność emocjonalną. Są także bardziej narażone na objawy ADHD w wieku dorosłym i obarczone większym ryzykiem wystąpienia niektórych chorób współistniejących. Mowa o np. zaburzeniach opozycyjno-buntowniczych i używanie substancji psychoaktywnych.

Dotychczas jednak stosunkowo niewiele było wiadomo na temat tego, jak stymulanty stosowane w leczeniu ADHD mogą wpływać na labilność emocjonalną.

Czytaj także: Czy metylofenidat jest bezpieczny?

Labilność emocjonalna a metylofenidat — badania

Aby to zbadać, naukowcy przeprowadzili analizę 2 randomizowanych, podwójnie zaślepionych badań klinicznych fazy 3, w których oceniano leczenie metylofenidatem o przedłużonym uwalnianiu wśród dzieci z ADHD w wieku od 6 do 12 lat. Ponadto osoby prowadzące badanie mierzyły labilność emocjonalną dzieci za pomocą podskali labilności emocjonalnej Conners’ Global Index – Parent (CGI-P) przez okres do 6 tygodni po leczeniu metylofenidatem o przedłużonym uwalnianiu.

Badaniem objęto w sumie 278 dzieci z ADHD, z których 145 przydzielono losowo do grupy otrzymującej metylofenidat o przedłużonym uwalnianiu, a 133 otrzymało placebo. Uczestnicy mieli średnio około 9 lat, a ok. 70% dzieci stanowili chłopcy.

Czytaj także: Metylofenidat w ciąży

Leczenie ADHD zmniejsza dysregulację emocji u dzieci

Leczenie metylofenidatem o przedłużonym uwalnianiu wiązało się ze znaczną poprawą labilności emocjonalnej w 1., 2., 3., 4., 5. i 6. tygodniu w porównaniu z wyjściowymi wynikami labilności emocjonalnej.

Wyniki te wskazują, że metylofenidat może zmniejszać labilność emocjonalną u dzieci z ADHD.

Czytaj także: ADHD, borderline i terapia DBT

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,326FaniLubię
13,240ObserwującyObserwuj
1,608ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły