czwartek, 21 listopada, 2024

Mleko modyfikowane z MFGM może zwiększać iloraz inteligencji

Jak wiadomo mleko matki jest najlepszym możliwym pokarmem dla niemowląt. Jednak wiele mam nie może lub też nie chce karmić dziecka swoim mlekiem. W związku z tym naukowcy dwoją się i troją, aby przygotować jak najlepsze żywienie zastępcze. Poniżej opisane badanie przeprowadził zespół naukowców z Uniwersytetu Kansas. Ich celem była ocena wpływu karmienia niemowląt formułą na bazie mleka krowiego w porównaniu z mlekiem modyfikowanym wzbogaconym kompozycją tłuszczy i białek mlecznych (MFGM) i laktoferyną (LF) do dwunastego miesiąca życia na neurologiczny rozwój dzieci w wieku 5 lat. Wyniki tego badania przyniosły niezwykłe wnioski na temat trwałych efektów początkowego karmienia niemowląt na ich późniejsze procesy poznawcze.

Żywienie niemowląt

Niemowlęcy mózg jest jak gąbka, gotowy do wchłaniania wiedzy i doświadczeń. Właściwa dieta w tym okresie jest kluczowa. Natomiast badania przeprowadzone na przestrzeni lat pokazują, że nie jest to jedynie chwilowy wpływ na jego rozwój. Wręcz odwrotnie, jest to trwałe inwestowanie w przyszłość dziecka. Dlatego warto dbać o dietę dziecka już od pierwszych dni jego życia.

WHO zaleca, aby karmić dziecko wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowląt. Jest bezpieczne, zawiera przeciwciała, które chronią dziecko przed infekcjami i ma w składzie wszelakie potrzebne składniki odżywcze. My także wcześniej opisywaliśmy badania, które mówią, że karmienie piersią zwiększa zdolności poznawcze u dzieci.

Jednak, kiedy nie ma możliwości karmienia piersią, sięgamy po mleko modyfikowane. Kiedyś natomiast często podawano mleko krowie, które bywało niewystarczalne. Dziś już wiemy, że mleko modyfikowane zaspakaja wszelkie potrzeby żywnościowe dziecka, podobnie jak mleko matki. Ponadto najnowsze badania pokazują, że złożone składniki mleka jak MFGM i LF dodawane do niektórych mlek modyfikowanych również poprawiają zdolności poznawcze u dzieci. Odkrycia te przynoszą nadzieję dla rodzin, które chcą zapewnić swoim dzieciom najlepszy start w życie.

Badanie – mleko modyfikowane z MFGM i LF vs. mleko modyfikowane na bazie mleka krowiego

W badaniu wykorzystano mleko modyfikowane na bazie mleka krowiego oraz mleko modyfikowane wzbogacone o dwuwarstwową fosfolipidową błonę komórkową, która otacza kuleczki tłuszczu mleka matki (MFGM) i laktoferynę (LF), składniki naturalnie występujące w mleku ssaków, ale często usuwane z dostępnych na rynku preparatów dla niemowląt.

Przebieg badania

W badaniu wzięło udział 292 uczestników. Zostali losowo przydzieleni do grupy osób karmionych mlekiem modyfikowanym na bazie mleka krowiego (grupa kontrolna) lub grupy eksperymentalnej karmionej mlekiem modyfikowanym wzbogaconym MFGM i LF.

mleko modyfikowane z MFGM

W wieku 5,5 roku dzieci zostały zaproszone do udziału w badaniach obserwujących ich rozwój poznawczy w różnych dziedzinach. Wyniki tych badań ujawniły, że dzieci, które otrzymywały mleko modyfikowane z dodatkiem MFGM i LF do 12. miesiąca życia, osiągnęły wyższe wyniki w testach inteligencji aż o 5 punktów. Co więcej, wykazywały się znacząco wyższymi funkcjami wykonawczymi w porównaniu z grupą kontrolną.

Wnioski

Badania te są nie tylko naukowym osiągnięciem, ale także mają praktyczne zastosowanie w opiece nad dziećmi. Porównując wyniki dzieci z grupy kontrolnej z dziećmi z grupy badanej, otrzymujemy istotne dane na temat możliwych opóźnień rozwoju.

Jednym z najbardziej zaskakujących wniosków jest fakt, że korzyści związane z odpowiednim żywieniem niemowlęcia były widoczne po wielu latach. Sugeruje to, że ekspozycja na odpowiednie składniki w okresie niemowlęcym może budować strukturę i funkcję mózgu w czasie, gdy jest on szczególnie podatny na nowe doświadczenia.

Żywienie ma znaczenie!

Badania nad wpływem diety na rozwój mózgu niemowląt stają się kluczowymi obszarami w dziedzinie pediatrii i neurologii. Odkrycia naukowców nie tylko zmieniają nasze podejście do żywienia niemowląt, ale także ukazują potencjał odpowiednio dostosowanego pożywienia.

Warto zauważyć, że korzyści związane z dodatkiem MFGM i LF do formuł dla niemowląt są teraz udokumentowane i potwierdzone. To odkrycie jest krokiem milowym w kierunku zrozumienia, jakie czynniki wpływają na rozwój mózgu dzieci i jak możemy wprowadzić pozytywne zmiany już od najwcześniejszych lat życia.

Ostatecznie, badania te poszerzają naszą wiedzę na temat mózgu niemowląt. Dodatkowo pokazują, że odpowiednie żywienie w pierwszych latach życia ma dalekosiężne konsekwencje. Dzieci są naszą przyszłością, a zadbanie o ich zdrowy rozwój mózgu to inwestycja w lepsze jutro dla całego społeczeństwa.

Karolina Król-Groszek
Karolina Król-Groszek
Karolina Król-Groszek jest psychologiem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej pracy towarzyszy dzieciom i dorosłym w przejściu ze strefy komfortu do strefy wzrostu, umożliwiając osiągnięcie wyższego poziomu samorealizacji. Obecnie hiperfokusuje się na neuropsychologii, która pozwala na zrozumienie, w jaki sposób procesy neurobiologiczne i chemiczne wpływają na funkcjonowanie poznawcze i codzienność człowieka.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,313FaniLubię
13,208ObserwującyObserwuj
1,609ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły