czwartek, 21 listopada, 2024

Nawet niewielka ilość alkoholu jest szkodliwa dla serca

Alkohol jest substancją wykorzystywaną przez człowieka od tysięcy lat, ale jego wpływ na organizm człowieka nadal nie został dobrze przebadany.

Powszechnie jednak uważa się, że o ile spożywanie dużej ilości alkoholu z pewnością jest szkodliwe, ponieważ niszczy on tkankę nerwową i uszkadza wątrobę, to niewielka jego ilość (szczególnie szklanka czerwonego wina) może mieć korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

W ostatnich dniach Światowa Federacja ds. Serca (WHF, Wordl Heart Federation) wydała zalecenie mówiące o tym, że nawet niewielka ilość alkoholu jest szkodliwa dla serca. Naukowcy z WHF opierają swoje zalecenia na publikacji, która ukazała się niedawno w piśmie Lancet, a która obejmowała 28 milionów osób, analizując ilość spożywanego przez nich alkoholu oraz wpływ na ich zdrowie.

Autorzy badania stwierdzili, że nawet niewielka ilość alkoholu podnosi ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, w tym choroby wieńcowej, udaru, niewydolności serca, nadciśnieniowej choroby serca, kardiomiopatii, migotania przedsionków i tętniaków.

W ramach badania określono, że w 2016 roku w populacji w wieku 15-49 lat, alkohol był najważniejszym czynnikiem ryzyka zgonu, prowadząc do 3,8% zgonów wśród kobiet i 12,2% zgonów wśród mężczyzn. Przy próbie skorelowania ilości wypijanego alkoholu z efektami zdrowotnymi stwierdzono, że najmniejsza ilość negatywnych zdarzeń zdrowotnych występuje przy ilości spożywanego alkoholu równej zero.

Jak wyjaśnia WHF, wcześniej przeprowadzone badania, mówiące o dobrotliwym wpływie alkoholu na zdrowie, były badaniami czysto obserwacyjnymi, które nie brały pod uwagę odpowiednich czynników dodatkowych.

Jak zaznaczają lekarze z WHF, alkohol jest także ważnym czynnikiem ryzyka dla nowotworów, chorób układu pokarmowego, urazów zawinionych i niezawinionych oraz kilku chorób zakaźnych.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,317FaniLubię
13,221ObserwującyObserwuj
1,609ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły