sobota, 27 lipca, 2024

Wpływ melatoniny na antykoncepcję hormonalną

Melatonina, która jest hormonem produkowanym przez szyszynkę pod wpływem ciemności, ma za zadanie regulowanie cyklu dobowego u człowieka. Produkowana jest około 2 godziny przed zaśnięciem, i potem przez całą noc. Pacjenci z ADHD wykazują niedobór melatoniny, co powoduje zaburzenia snu w tej populacji osób. Dlatego właśnie suplementacja melatoniny w grupie pacjentów z ADHD jest tak ważna dla regulacji cyklu dobowego.

Ponieważ w ostatnich dniach zgłosiła się do mnie Pacjentka, której lekarze ginekolodzy odradzali przyjmowanie melatoniny ze względu na sugerowaną interakcję z tabletkami antykoncepcyjnymi, postanowiłem dokładniej opisać tę kwestię.

Hormony takie jak progesteron i estrogen, które są składnikami antykoncepcji hormonalnej, mają pozytywny wpływ na sen. Progesteron zwiększa ilość snu wolnofalowego, skraca czas do zaśnięcia i ogranicza ruchy nóg w czasie snu. Podobne efekty wykazuje estrogen, który poprawia jakość fazy REM i non-REM snu, czego efektem jest np. to, że kobiety w czasie menopauzy przyjmujące estrogen mają mniejsze problemy ze snem.

Co ciekawe, hormony płciowe zmniejszają również bezdech senny, prawdopodobnie poprzez rozszerzenie dróg oddechowych.

Czy można przyjmować melatoninę z antykoncepcją hormonalną?

Ze względu na nasenne działanie hormonów płciowych, w przypadku łączenia ich z melatoniną może dojść do nadmiernego działania nasennego. Mogą również uwypuklić się działania niepożądane wynikające ze stosowania melatoniny, takie jak bóle głowy, rozdrażnienie, pocenie się. Jeśli jednak nie występuje nadmierna senność lub działania niepożądane, jak najbardziej można łączyć melatoninę z antykoncepcją hormonalną.

Wpływ melatoniny na płodność i menstruację

Przeprowadzone w 2019 roku na niewielkiej grupie 30 pacjentek badanie wykazało, że suplementacja melatoniny u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi i wynikającymi z tego problemami z zajściem w ciążę, powodowała niewielki wzrost prawdopodobieństwa zajścia w ciążę.

Ponadto obniżenie melatoniny może przyczyniać się do objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), takich jak zaburzenia snu, wzdęcia i wahania nastroju, co oznacza, że suplementacja melatoniny w pewnym stopniu może ograniczać te objawy.

Przypominam, że melatoninę należy przyjmować ok. 1,5-2 godziny przed zaśnięciem, regularnie.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę FB ADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

16,883FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
28,200SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły