Home ADHD Około jedna trzecia pacjentów w szpitalach psychiatrycznych ma ADHD

Około jedna trzecia pacjentów w szpitalach psychiatrycznych ma ADHD

0
Thoughtful senior male patient in hospital bed in ward room

Zaburzenie neurorozwojowe o nazwie ADHD stanowi bardzo częsty problem kliniczny w populacji dziecięcej. Jak szacuje Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne, nawet połowa wszystkich dzieci zgłaszających się do psychiatry lub psychologa ma ADHD.

Niestety kwestia ta nie jest tak oczywista w grupie osób dorosłych. Przez wiele lat ADHD badane było przede wszystkim wśród dzieci, co wynikało z faktu większego nasilenia objawów w wieku dziecięcym (u chłopcow). I to mimo faktu, że już Weikard, pierwszy lekarz opisujący ADHD w 1775 roku, zauważył, iż zaburzenie to występuje zarówno u dorosłych jak i dzieci (historię ADHD opisałem w wykładzie na ten temat).

Od kilku dekad jednak coraz więcej badań obejmuje swoim zakresem osoby dorosłe. Dowiadujemy się dzięki nim m.in. tego, że w wieku dorosłym objawy ADHD są inne – dotyczą rzadziej hiperaktywności, a częściej problemów z koncentracją.

Zagadką pozostaje nadal kwestia tego, jaki odsetek pacjentów szpitali psychiatrycznych stanowią osoby z ADHD. Na to pytanie postanowili odpowiedzieć lekarze z Kanady.

Schemat badania

Badaniem objęto 31 pacjentów szpitala psychiatrycznego. U pacjentów tych wykonano test ASRS (Adult ADHD Self-Report Scale), a u tych, którzy uzyskali wynik pozytywny dla ADHD, przeprowadzono pełną diagnostykę w tym kierunku. U wszystkich pacjentów wykonano także kwestionariusz Weiss Functional Impairment Rating Scale (WFIRS). Test ten służy do oceny pogorszenia funkcjonowania pacjenta.

Wyniki

Spośród 31 pacjentów szpitalnych, u 12 rozpoznano ADHD (co stanowiło 36,4%). Osoby z rozpoznaniem ADHD uzyskiwały znacznie wyższą punktację w teście WFIRS, co sugeruje gorsze funkcjonowanie w porównaniu do pacjentów bez rozpoznania ADHD. Osoby z ADHD miały także wyższą punktację w poszczególnych domentach powyższego testu, co oznacza pogorszenie funkcjonowania w rodzinie, pracy i społeczeństwie.

W powyższej próbie pacjentów odsetek osób z ADHD był znacznie wyższy niż w populacji ogólnej. Wydaje się, że osoby ze współistniejącym ADHD (i innymi chorobami/zaburzeniami psychicznymi) odznaczają się znacznie gorszym funkcjonowaniem, niż osoby chore/z zaburzeniami, ale bez ADHD.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version