czwartek, 21 listopada, 2024

Otyłość i depresja idą w parze

Wydaje się logiczne, że obniżenie nastroju (któremu często towarzyszy obniżenie aktywności fizycznej) u człowieka może być związane ze zwiększeniem masy ciała, ale w przeprowadzonych dotychczas badaniach związek przyczynowo-skutkowy wcale nie jest tak oczywisty, jak nam się wydaje. Wynika to zapewne z faktu, że, obniżeniu nastroju towarzyszy często również spadek apetytu..

Aby zbadać zależność między otyłością i depresją, autorzy pracy opublikowanej w połowie sierpnia przeanalizowali i podsumowali 18 artykułów badających to zagadnienie.

Stwierdzili oni, że depresja zwiększa ryzyko otyłości, ale głównie depresja atypowa, w grupie nastoletnich chłopców rasy czarnej.

Jeśli zaś chodzi o związek odwrotny, to wykazano z pewnością, że otyłość u kobiet wywołuje depresję. Jednoczesne występowanie otyłości i depresji jest z kolei złym prognostykiem pod względem efektów leczenia.

To zagadnienie nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji pandemii, kiedy nasza aktywność jest często znacznie ograniczona przez nakazy izolacji i dystansowania. W tym kontekście przypominam, że aktywność fizyczna pozytywnie działa na nasze zdrowie psychiczne i odwrotnie – obniżenie aktywności jest przyczyną depresji (o czym pisałem np. tutaj)

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,326FaniLubię
13,240ObserwującyObserwuj
1,608ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły