czwartek, 21 listopada, 2024

Palenie może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią

Jeszcze niedawno palenie tytoniu było jedną z najbardziej rozpowszechnionych używek. W ostatnich latach jest ono zastępowane przede wszystkim przez e-papierosy ze względów zdrowotnych. Palenie prowadzi bowiem do nowotworów, chorób serca, udaru, chorób płuc, cukrzycy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Niewiele jednak jest dotychczas wiadomo o wpływie palenia papierosów na zaburzenia pamięci.

Pogorszenie funkcji poznawczych

Zaburzenia pamięci to jeden z głównych objawów otępienia. Istnieje wiele form otępienia, ale najbardziej rozpowszechnioną jest choroba Alzheimera, która typowo rozwija się u osób po 60 r.ż. i polega na narastających stopniowo zaburzeniach pamięci, zwiększonej labilności emocjonalnej i zaburzenia funkcji wykonawczych (planowania, organizowania).

Zazwyczaj pierwszym objawem ch. Alzheimera jest właśnie pogorszenie pamięci, które początkowo dotyczy drobnych zdarzeń (odłożenia gdzieś okularów, zapominania o miejscu portfela), a z czasem dotyczy coraz większej liczby aktualnych wydarzeń.

Cechą charakterystyczną ch. Alzheimera jest to, że ślady pamięciowe nie są zapisywane, podczas gdy w innych formach otępienia informacja zapisywana jest w mózgu, ale istnieje problem z jej odtworzeniem. Pacjent ma wtedy świadomość istnienia danej informacji, ale nie jest w stanie jej odtworzyć.

Wpływ palenia na pamięć

Już wcześniej istniały prace, które mówiły o związku między paleniem a ch. Alzheimera. W najnowszej pracy na ten temat, która została opublikowana kilka tygodni temu w Journal of Alzheimer’s Disease, autorzy przeanalizowali dane od 136 tysięcy pacjentów w wieku 45 lat i więcej.

Osoby te paliły tytoń i były proszone o określenie, czy w ich opinii doszło u nich w ostatnim czasie do pogorszenia pamięci.

Wyniki

Oceniono, że ryzyko pogorszenia pamięci u osób aktualnie palących jest o 87% większe, od osób nie palących. Ryzyko to u osób, które rzuciły palenie było o 47% wyższe. Natomiast u byłych biernych palaczy już tylko o 11% wyższe niż u osób, które nigdy nie paliły.

Powyższe wyniki były takie same u obydwu płci.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,331FaniLubię
13,263ObserwującyObserwuj
1,608ObserwującyObserwuj
35,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły