piątek, 19 kwietnia, 2024

Patrzenie poprawia uważność

Każdy rodzic wie, że jeśli chcemy, żeby dziecko wzięło do siebie to, co do niego mówimy, najlepiej żeby patrzyło na nas w trakcie rozmowy. Do tej chwili jednak na poziomie molekularnym nie potrafiliśmy wytłumaczyć tego zjawiska.

Noradrenalina to jeden z neuroprzekaźników wydzielanych w mózgu. Jej wydzielanie związane jest z wieloma różnymi procesami i emocjami, np. regulacją nastroju, i pojawianiem się lęku. Noradrenalina jest jednak również zaangażowana za utrzymywanie uwagi. Zbyt duża lub zbyt mała jej ilość powoduje, że człowiek nie może się skoncentrować na wykonywanym zadaniu.

Zaburzenia poziomu noradrenaliny obserwuje się u osób stosujących substancje psychoaktywne, osób z chorobą Alzheimera, PTSD i ADHD. Stąd zazwyczaj wymienione choroby skutkują obniżeniem uważności pacjenta.

W opublikowanej kilka miesięcy temu pracy, naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie obserwowali produkcję adrenaliny w korze wzrokowej myszy stymulowanych i niestymulowanych wzrokowo. U zwierząt stymulowanych wzrokowo wykazano wyższy poziom noradrenaliny w korze wzrokowej mózgu.

Wydaje się, że powyższa praca może przyczynić się do zrozumienia mechanizmów utrzymywania uwagi, szczególnie przy zastosowaniu bodźców wzrokowych.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,710FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
20,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły