piątek, 3 maja, 2024

Obraz ciała i wiara we własnej możliwości a phubbing

W badaniu przeprowadzonym przez zespół naukowców analizowano wpływ obrazu ciała i poczucia własnej wartości na tendencję do phubbingu. Wyniki potwierdziły, że osoby z negatywnym obrazem ciała i niższym poczuciem własnej wartości częściej angażowały się w phubbing. Zależność ta była mediowana przez lęk społeczny i uzależnienie od smartfona.

To badanie pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy, które korelują z phubbingiem, np. postrzeganie własnego ciała i wiarą we własne możliwości.

Czym jest phubbing?

Phubbing to zjawisko ignorowania osoby, z którą spędza się czas, na rzecz telefonu komórkowego. Badanie poddało ocenie to, jak obraz ciała i poczucie własnej wartości  wpływają na tendencję do phubbingu. Autorzy badania postawili hipotezę, że osoby z gorszym obrazem ciała i niższym poczuciem własnej wartości będą częściej phubbingować innych. W ten sposób unikają doświadczenia niepewności związanej z niską samooceną.

Metodologia

Aby sprawdzić swoją hipotezę, autorzy badania przeprowadzili ankietę online na 300 studentach z Chin. Naukowcy pytali w niej o ich poziom zadowolenia z własnego ciała, poczucie własnej wartości, lęk społeczny, uzależnienie od smartfona i częstotliwość phubbingu. Użyli odpowiednich skal i kwestionariuszy do pomiaru tych zmiennych. Następnie przeprowadzili analizę statystyczną, wykorzystując modele regresji i analizy ścieżek, aby zbadać związki między ustalonymi zmiennymi.

Czytaj także: Czas przed ekranem a zdrowie psychiczne nastolatków

Wyniki

Wyniki badania potwierdziły przypuszczenia autorów. Wykazały one, że obraz ciała i wiara we własne możliwości były skorelowane z phubbingiem. Im gorszy obraz ciała i niższe poczucie własnej skuteczności, tym większa tendencja do tego zjawiska. Ponadto wyniki pokazały, że lęk społeczny i uzależnienie od smartfona były mediatorami tej zależności. Oznacza to, że negatywne wpływały na wizualizacje ciała i poczucie własnej wartości badanych osób.

Phubbing – jak mu zapobiec?

Autorzy badania podkreślili, że phubbing może być formą unikania poczucia niepewności, które powoduje niska samoocena. To także sposób na zaspokojenie potrzeby bycia online bez narażania się na nieprzyjemne konsekwencje.

Co najważniejsze badacze zwrócili uwagę na negatywne skutki tego zjawiska zarówno dla relacji interpersonalnych, jak i dla zdrowia psychicznego. W artykule zaproponowali możliwe interwencje, takie jak zwiększenie świadomości zjawiska phubbingu, promowanie zdrowych nawyków korzystania z telefonów komórkowych, poprawa obrazu swojego ciała i wiarę we własne możliwości.

Ludmiła Zielińska
Ludmiła Zielińska
Jestem studentką psychologii i równocześnie pełnię funkcję przewodniczącej koła naukowego neuropsychologii. Nie potrafię opisać tego uczucia, gdy mogę pogłębiać moją wiedzę na temat neuropsychologii, która jest fascynującą dziedziną. Wszelkie badania, teorie i odkrycia dotyczące funkcjonowania mózgu i psychiki człowieka wzbudzają we mnie ogromne zainteresowanie. Jednak to nie tylko sama nauka definiuje mnie jako osobę. Uwielbiam również pracować i współpracować z innymi ludźmi. Dzięki funkcji przewodniczącej koła naukowego, mam możliwość dzielenia się swoją pasją i wiedzą z innymi studentami. Praca zespołowa, wymiana pomysłów i dyskusje stają się prawdziwie inspirujące.

powiązane artykuły

13,777FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
21,300SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły