Home ADHD Podtypy ADHD – różnice względem płci

Podtypy ADHD – różnice względem płci

0
Kobieta i mężczyzna siedzą na trawie.
Podtypy ADHD u kobiet i mężczyzn.

Rozpoznawanie podtypów ADHD znacznie różni się w zależności od płci. U dziewcząt i kobiet częściej diagnozuje się ADHD z przewagą nieuwagi. Natomiast u chłopców i mężczyzn podtyp ADHD mieszany lub nadpobudliwy. Nowe badanie potwierdza te prawidłowości.

Czy ADHD różni się u kobiet u mężczyzn?

Poprzednie badania wykazały istotne różnice między płciami w zakresie diagnozy, przebiegu objawów i chorób współistniejących z ADHD. Najnowsza analiza miała na celu pogłębienie wiedzy w tym zakresie. Badacze skupili się na potencjalnych różnicach pod względem czasu pierwszego rozpoznania ADHD, częstości występowania podtypów ADHD oraz współistniejącej depresji i/lub lęku u kobiet i mężczyzn. Wyniki analizy zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Attention Disorders.

Czytaj także: Mężczyźni z ADHD gorzej radzą sobie w wojsku

Podtypy ADHD – badanie

Badacze wykorzystali dane z 4 amerykański baz danych. Dane wybrano tak, aby zapewnić kompleksowy przekrój demograficzny populacji USA. Uczestnicy badania musieli otrzymać wstępną diagnozę ADHD lub odbyć procedurę wskazującą na obecność ADHD.

Analiza obejmowała 9 kohort pacjentów. Wśród nich były osoby z dowolnym podtypem ADHD, podtypem nieuważnym, nadpobudliwym, mieszanym, innym typem ADHD, pacjenci z ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi (MDD), z zaburzeniami lękowymi, przyjmujący leki przeciwdepresyjne i leki przeciwlękowe.

Dodatkowo wyniki ułożono względem płci i kategorii wiekowej (<12, 12–17 i ≥18 lat).

Czytaj także: Kobiety z ADHD rodzą wcześniej

Diagnoza ADHD u kobiet i mężczyzn

Autorzy badania odkryli, że diagnozy ADHD były częstsze wśród chłopców/mężczyzn niż u dziewcząt/kobiet. Dotyczyło to osób poniżej 12 lat oraz tych w wieku od 12 do 17 lat.

Jednakże ADHD występowało częściej wśród dziewcząt/kobiet niż chłopców/mężczyzn w podgrupie uczestników w wieku 18 lat i starszych. Wynika to z tego, że średni wiek diagnozy ADHD u kobiet i dziewcząt był wyższy (zakres: 16,3–28,6 lat) niż u mężczyzn i chłopców (zakres: 11,2–22,7 lat).

Zaobserwowano także różnice między płciami w częstości występowania podtypów ADHD. U kobiet częściej diagnozowano ADHD z przewagą nieuwagi. Tymczasem w przypadku mężczyzn rozpoznawano zwykle ADHD typu mieszanego i nadpobudliwego.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, na którym zajmujemy się tematyką ADHD.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version