czwartek, 21 listopada, 2024

Poziom kortyzolu we włosach jest skorelowany z uwagą w ADHD

Osoby z zaburzeniem hiperkinetycznym (ADHD) mają większe ryzyko przebycia traumy w dzieciństwie, bycia ofiarami przemocy, urazów, prób samobójczych, depresji i lęku. Stany te są z kolei skorelowane z produkcją i poziomem kortyzolu we krwi. Kortyzol to jeden z hormonów stresu, których zadaniem jest przygotowanie organizmu na przetrwanie zagrażającej sytuacji życiowej.

Hormony stresu

Do hormonów stresu należą przykładowo adrenalina, noradrenalina, dopamina, wazopresyna i kortyzol. Adrenalina sprawia, ze serce bije szybciej, tłocząc krew do mięśni, serca i innych ważnych narządów. Zwiększa się tętno i ciśnienie krwi. Człowiek zaczyna także szybciej oddychać. Oskrzela rozszerzają się, żeby możliwe było szybsze wchłanianie tlenu. Dodatkowy tlen jest potrzebny do pracy mózgu i mięśni, które przygotowywane są do ucieczki. Dzięki dopaminie wzrok, słuch i inne zmysły stają się wyostrzone, a także skoncentrowane na konkretnym bodźcu.

Czytaj także: Hormony stresu: adrenalina nie jest najważniejsza.

Adrenalina powoduje także uwalnianie cukru (glukozy) do krwi z tymczasowych miejsc magazynowania w organizmie. Składniki odżywcze przedostają się do krwioobiegu, dostarczając energię dla wszystkich części ciała (przede wszystkim dla mózgu i mięśni).

Natomiast kortyzol to hormon sterydowy produkowany przez korę nadnerczy, pełniący kluczową rolę w regulacji reakcji organizmu na stres. Ponadto poziom kortyzolu we krwi wpływa na ograniczanie reakcji zapalnych (w ten sposób chroniąc organizm przed następstwami urazu). Dodatkowo reguluje gospodarkę węglowodanową, która ma podstawowe znaczenie w stresie.

Czytaj także: 7 oznak, że poziom kortyzolu jest za wysoki i jak sobie z tym poradzić.

Związek kortyzolu z nasileniem ADHD

W związku z tym, że ADHD wiąże się z bardzo dużą liczbą negatywnych następstw, zbadano związek poziomu kortyzolu z nasileniem ADHD.

W badaniu opublikowanym niedawno w European Journal of Psychotraumatology, autorzy zmierzyli poziom kortyzolu we włosach. Parametr ten jest często wykorzystywany jako miernik długotrwałego uwalniania kortyzolu w organizmie. Grupę badaną stanowiło 53 nastolatków z ADHD.

Płeć była jedynym parametrem mającym wpływ na związek między poziomem kortyzolu, a uwagą. U chłopców z wyższym poziomem kortyzolu stwierdzono lepszy poziom uwagi.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,317FaniLubię
13,240ObserwującyObserwuj
1,608ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły