czwartek, 25 kwietnia, 2024

Problemy emocjonalne młodzieży przekładają się na ich zwyczaje zdrowotne

Im gorzej czujemy się psychicznie, tym mniej dbamy o siebie. To jasne. Ale czy efekt ten widoczny jest również w populacji młodzieży? Nowe badanie opublikowane w piśmie JAMA stara się odpowiedzieć na to pytanie.

Autorzy przebadali ok. 10 tys. dzieci w Wielkiej Brytanii. Kiedy dzieci miały 7 lat, ich rodzice wypełnili kwestionariusz Strengths and Difficulties Questionnaire. Po upływie siedmiu lat, gdy dzieci miały 14 lat, wypełniały same Short Mood and Feelings Questionnaire.

Dzieci, które zgłaszały problemy psychiczne w wieku 14 lat o 60% częściej miały problemy ze snem (mniej niż 9 godzin snu), o 45% częściej nie spożywały owoców i o 34% częściej warzyw. Jednocześnie prawie o 40% częściej intensywnie korzystały z mediów społecznościowych. Podobne tendencje występowały u dzieci, które w obu punktach czasowych (7 i 14 lat) miały problemy psychiczne.

Ponieważ zachowania prozdrowotne kształtowane w wieku dojrzenia często mają tendencję do utrwalania się i utrzymywania w dorosłości, wydaje się bardzo istotne, by jak najszybciej identyfikować zaburzenia nastroju u dzieci, by nie miały one dalszego, trwałego wpływu na ich zdrowie.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,749FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
21,000SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły