Home AKTUALNOŚCI Sport tylko w weekendy? Badanie dowodzi, że „weekendowa” aktywność również przynosi efekty!

Sport tylko w weekendy? Badanie dowodzi, że „weekendowa” aktywność również przynosi efekty!

0

Naukowcy przeprowadzili badania, w których porównali różne wzorce aktywności fizycznej. Wyniki dają nadzieję, że “kumulacja” czasu poświęconego na sport jedynie w weekendy, może przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Sport to zdrowie

W dzisiejszych czasach, w natłoku codziennych obowiązków, znalezienie czasu na aktywność fizyczną staje się coraz trudniejsze. Praca, domowe zobowiązania, spotkania towarzyskie i ciągły pośpiech często wypełniają każdy nasz dzień po brzegi. W wielu przypadkach priorytety przesuwają się w stronę kariery zawodowej, a dbanie o własne zdrowie schodzi na dalszy plan. W takim trybie łatwo o wymówkę, że po prostu “brakuje nam czasu” na aktywność fizyczną. 

Większość z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że aktywność fizyczna przynosi liczne korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Regularny ruch poprawia kondycję serca, wzmacnia mięśnie i kości, a także pomaga utrzymać prawidłową wagę. Działa również korzystnie na zdrowie psychiczne – redukuje stres, poprawia nastrój i zwiększa poziom energii. Aktywność fizyczna wspiera koncentrację i poprawia jakość snu. Obniża także ryzyko wielu chorób, takich jak cukrzyca, choroby serca czy nadciśnienie

Niedawno opublikowane badanie daje nadzieję, że również weekendowy wzorzec aktywności fizycznej może przynieść istotne korzyści dla naszego zdrowia.

Czy sport uprawiany w weekend przynosi korzyści? Badanie

Badanie miało charakter kohortowy – polegało zatem na długoterminowej obserwacji określonej grupy osób w celu zidentyfikowania związku między różnymi czynnikami ryzyka a wystąpieniem określonych zdarzeń zdrowotnych. Uczestnicy badania określani są mianem „kohorty”. Są do siebie podobni pod względem pewnych cech, różnią się jednak ekspozycją na badany czynnik. W przypadku opisywanego badania czynnikiem tym był wzorzec aktywności fizycznej monitorowany przez okres siedmiu dni za pomocą urządzenia na nadgarstku. Badania kohortowe charakteryzuje brak ingerencji w przebieg zdarzeń. Na podstawie obserwacji naukowcy są w stanie prześledzić, jak dany czynnik wpływa na stan zdrowia w czasie.

Czytaj także: Aktywność fizyczna a depresja

Badacze przeanalizowali dane około 75 500 mieszkańców Wielkiej Brytanii. Średni wiek uczestników badania wynosił 62 lata. Wśród osób noszących na codzień przenośne trackery aktywności, wyróżniono trzy grupy różnych aktywności fizycznych: 

  • Grupa uczestników nieaktywnych (24 300 osób) – jej przedstawiciele realizowali mniej niż zalecanych 150 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo.
  • Grupa uczestników regularnie aktywnych (21 200 osób) – osoby te wykonywały zalecane 150 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo, równomiernie rozkładając wysiłek fizyczny na siedem dni.
  • Grupa tzw. „weekendowych wojowników” (30 000 osób) – uczestnicy tej grupy również wykonywali zalecane 150 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo, jednak ponad 50% tego czasu przeznaczali na ćwiczenia w 1 lub 2 dni.

Badacze monitorowali uczestników przez ponad 8 lat. Przeanalizowali także ich dokumentację medyczną pochodzącą od lekarzy rodzinnych oraz dane dotyczące hospitalizacji i zapisy zgonów. Dzięki temu byli w stanie uchwycić początek wystąpienia ewentualnych chorób neurologicznych takich jak udar mózgu, a także zaburzeń psychicznych. 

Czytaj także: Sport, który chroni przed otępieniem

Tryb weekendowy wcale nie gorszy od regularnej aktywności fizycznej 

Okazało się, że w grupie „weekendowych wojowników” odnotowano o 26% niższe ryzyko wystąpienia demencji, o 21% niższe ryzyko wystąpienia udaru mózgu i o 45% niższe ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona w porównaniu z grupą nieaktywną. Również w przypadku depresji i zaburzeń lękowych ryzyko ich wystąpienia było niższe odpowiednio o 40% i 37%.

Ponadto, wyniki „weekendowych wojowników” nie różniły się znacząco od wyników uczestników, uprawiających regularnie sport.

Cieszy również fakt, że aby osiągnąć upragnione korzyści zdrowotne, nie trzeba koniecznie regularnie uczęszczać na siłownię. Przenośne urządzenia monitorujące aktywność rejestrowały wszystkie jej formy. Pozytywny wpływ na wyniki miały także czynności takie jak wchodzenie po schodach, prace domowe czy spacery.

Mimo tego, że naukowcy wzięli pod uwagę różne czynniki związane ze stylem życia i zdrowiem uczestników, wciąż możliwe jest, że pewne nieuwzględnione parametry mogą mieć wpływ na wykazane wnioski. 

Niemniej jednak badanie to potwierdza, że uprawianie sportu, nawet nieregularnie, w dowolne dni tygodnia, przynosi ogromne korzyści dla ogólnego zdrowia oraz kondycji naszego mózgu.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version