Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, czy zaburzenie hiperkinetyczne, to inne nazwy zaburzenie neuropoznawczego nazywanego najczęściej ADHD.
Zaburzenie to stanowi najczęstszy problem psychiatryczny u dzieci, odpowiedzialny za około 50% wszystkich wizyt u psychiatry lub psychologa. Dzieci z ADHD mają często problemy z koncentracją, impulsywnością i obniżoną lub podwyższoną aktywnością.
Aż 60% z nich przejawia zaburzenia zachowania, najczęściej pod postacią zaburzenia opozycyjno-buntowniczego.
Już w kilku badaniach wykazano, że spożywanie kwasów omega-3 może zmniejszać nasilenie objawów ADHD.
Nowe badanie
Kwas alfa-liponowy (ALA) należy do grupy kwasów omega-3. Jego bogatym źródłem są orzechy włoskie. W najnowszym badaniu postanowiono sprawdzić, czy suplementacja diety orzechami włoskimi może mieć wpływ na objawy ADHD.
W tym celu autorzy przeprowadzili 6-miesięczną, randomizowaną, kontrolowaną interwencję żywieniową, aby ocenić, czy spożywanie orzechów włoskich ma korzystny wpływ na rozwój neuropsychologiczny i behawioralny nastolatków.
Schemat badania
Badanie odbyło się między 01.04.2016 a 30.06.2017 w dwunastu różnych szkołach średnich w Barcelonie w Hiszpanii. W sumie 771 zdrowych nastolatków w wieku 11–16 lat zostało losowo przydzielonych do dwóch równych grup (interwencji lub kontroli).
Grupa interwencyjna otrzymywała 30 g surowych orzechów włoskich dziennie przez 6 miesięcy. Oceniono wiele pierwszorzędowych punktów końcowych dotyczących rozwoju neuropsychologicznego (pamięć robocza, uwaga, inteligencja płynna i funkcje wykonawcze) i behawioralnego (objawy społeczno-emocjonalne i zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi [ADHD]) na początku badania i po interwencji.
Poziom ALA w krwinkach czerwonych (RBC) określono na początku badania i po 6 miesiącach jako miarę przestrzegania zaleceń.
Wyniki
Wyniki badania sugerują, że spożywanie orzechów włoskich przez 6 miesięcy nie poprawiło funkcji neuropsychologicznych zdrowych nastolatków.
Jednak u uczestników, którzy lepiej stosowali się do zalecenia spożywania orzechów włoskich zaobserwowano lepszą ciągłą uwagę, płynną inteligencję i zmniejszenie nasilenia objawów ADHD.
Badanie to stanowi podstawę do dalszych badań klinicznych i epidemiologicznych nad wpływem orzechów włoskich i ALA na rozwój neurologiczny młodzieży.