czwartek, 28 marca, 2024

Suplementacja witaminy D nie poprawia zdrowia

Od dawna wiadomo, że witamina D, produkowana w skórze pod wpływem słońca, ma duże znaczenie dla zdrowych kości. Ponieważ na naszej szerokości geograficznej nasłonecznienie nie jest dostatecznie duże (i my coraz mniej czasu spędzamy na słońcu), aktualne zalecenia mówią, że dorosła osoba w Polsce powinna przyjmować 2000 jednostek/dzień. Zalecenie to wynika z faktu, że żadna dieta nie jest w stanie uzupełnić niedoboru witaminy D, ponieważ głównym jej źródłem dla człowieka jest produkcja w skórze.

Wiele badań obserwacyjnych wykazało, że niski poziom witaminy D koreluje z wyższą śmiertelnością z wodolnej przyczyny, nowotworami, chorobami serca i.. COVID. Jednak nie wiadomo, czy związek ten jest przyczynowo-skutkowy, czy nie. Osoby z niskim poziomem witaminy D mogą też przecież cierpieć na inne schorzenia, które zwiększają śmiertelność i częstość zachorowania. Wyobraźmy sobie osobę otyłą, z zapaleniem stawów – będzie ona rzadko uprawiała aktywność fizyczną na powietrzu, więc jej poziom witaminy D będzie niski.

W ostatnim czasie przeprowadzono wiele randomizowanych badań z kontrolą, dotyczących suplementacji witaminy D i jej wpływu na zdrowie. Przyjrzyjmy się zatem, czy jej suplementowanie jest rzeczywiście korzystne z punktu widzenia zdrowia.

W badaniu VITAL (opublikowane w piśmie New England Journal of Medicine), które obejmowało ponad 25 tys. osób, które przez 5 lat przyjmowały 2000 jednostek witaminy D lub placebo. Autorzy nie wykazali, by suplementacja miała jakikolwiek wpływ na częstość nowotworów lub zdarzeń sercowych. Ryzyko śmierci z dowolnej przyczyny było prawie identyczne w obu grupach.

W badaniu D-Health autorzy podawali przez 5,7 lat witaminę D lub placebo ponad 21 tys. osób dorosłych. Po zakończeniu badania nie stwierdzono różnic w ogólnej śmiertelności.

Także jeśli przyjrzymy się wnioskom meta-analiz (podsumowujących często setki innych prac), wyniki są podobne. W 2014 r. w renomowanym piśmie British Medical Journal opublikowano analizę stężenia witaminy D z różnymi efektami dla zdrowia. Autorzy tej pracy podsumowali ją tak: “Pomimo kilkuset systematycznych prac przeglądowych oraz meta-analiz, brak przekonujących dowodów na oczywistą rolę witaminy D dla jakiegokolwiek efektu zdrowotnego, chociaż możliwe jest istnienie korelacji z niektórymi efektami“.

W chwili obecnej więc brak przekonywujących danych, by poziom witaminy D miał wpływ na jakiekolwiek efekty zdrowotne u człowieka.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,411FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
19,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły