Zmiany klimatu prowadzą do coraz częstszych i bardziej intensywnych fal upałów, które szczególnie dotykają osoby starsze. Najnowsze badania wykazały, że temperatura powietrza ma bezpośredni wpływ na funkcje poznawcze u osób starszych. Co sugeruje, że globalny wzrost temperatur może pogorszyć zdolności umysłowe seniorów. W takim razie jaka jest optymalna temperatura dla naszych mózgów?
Temperatura powietrza a funkcje poznawcze
Nowe badania naukowe pokazują, że temperatura w pomieszczeniach może znacząco wpływać na nasze funkcje poznawcze. Optymalny zakres temperatury dla utrzymania prawidłowej koncentracji i sprawności umysłowej mieści się między 20 a 24°C. Przekroczenie tej wartości może prowadzić do problemów z koncentracją uwagi i pamięcią.
Badacze z Hinda and Arthur Marcus Institute for Aging Research z Bostonu przeprowadzili badanie z udziałem 47 seniorów. Przez rok analizowali wpływ temperatury w ich domach na zdolności umysłowe. Wyniki opublikowane w Journal of Gerontology: Medical Sciences wskazują, że zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie temperatury mogą negatywnie wpływać na koncentrację uwagi oraz sprawność intelektualną seniorów.
Czytaj także: Aktywność fizyczna poprawia funkcje poznawcze
Temperatura w pomieszczeniu a sen
Osoby starsze o niskich dochodach lub mieszkające w niedostatecznie ogrzewanych lub klimatyzowanych domach są szczególnie narażone na pogorszenie zdolności poznawczych. Brak możliwości regulowania temperatury może prowadzić do długotrwałego osłabienia funkcji mózgu.
Co więcej, temperatura powietrza w sypialni ma kluczowe znaczenie dla jakości snu, który bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie mózgu. Badania wskazują, że zbyt wysoka temperatura utrudnia zasypianie i pogarsza regenerację organizmu. Odpowiednia temperatura w nocy pomaga seniorom lepiej wypoczywać i zachować sprawność intelektualną w ciągu dnia.
Czytaj także: Jak zadbać o higienę snu?
![temperatura powietrza a funkcje poznawcze seniorów](https://i0.wp.com/psychiatraplus.pl/wp-content/uploads/2025/01/temperatura-powietrza-a-funkcje-poznawcze-wietrzenie-sypialni.jpg?resize=1024%2C683&ssl=1)
Optymalna temperatura pomieszczenia — jak o nią dbać?
- Monitorowanie temperatury. Regularne sprawdzanie i dostosowywanie temperatury do optymalnego zakresu (20–24°C). Warto wyposażyć mieszkanie w zwykły termometr pokojowy czy nawet inteligentny termostat, który automatycznie reguluje temperaturę, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb.
- Zapewnienie ciepła w domu w chłodniejsze dni na zewnątrz. Przydatne do tego będzie uszczelnienie drzwi i okien, czy ocieplenie budynku. Warto też używać grzejników z termostatami.
- Ochrona przed upałem. W dni upalne nie można zapomnieć o podstawie, czyli wietrzeniu pomieszczeń, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa. Co więcej, w takie dni klimatyzator z funkcją automatycznego dostosowania temperatury również może być przydatny. Natomiast zasłanianie okien w ciągu dnia poprzez rolety, żaluzje lub zasłony termiczne ograniczy nagrzewanie pomieszczeń.
- Dbanie o odpowiednią temperaturę w sypialni. Niższa temperatura (18–20°C) w nocy może poprawić jakość snu. Dodatkowo wybierając pościel, warto pamiętać, że naturalne tkaniny, takie jak bawełna czy len, pomagają regulować temperaturę ciała.
Reasumując, temperatura powietrza w pomieszczeniach ma istotny wpływ na zdrowie i funkcje poznawcze seniorów. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może prowadzić do problemów z pamięcią, koncentracją uwagi i bezsennością. Dlatego warto zadbać o odpowiednie warunki termiczne, aby poprawić jakość życia osób starszych.
Czytaj także: Leki nasenne dla seniorów mogą pomóc w walce z Alzheimerem?
Bibliografia:
Amir Baniassadi, Wanting Yu, Thomas Travison, Ryan Day, Lewis Lipsitz, Brad Manor, Home Ambient Temperature and Self-reported Attention in Community-Dwelling Older Adults, The Journals of Gerontology: Series A, 2024; glae286, https://doi.org/10.1093/gerona/glae286
Grey CNB, Jiang S, Nascimento C, Rodgers SE, Johnson R, Lyons RA, et al. The shortterm
health and psychosocial impacts of domestic energy efficiency investments in low-income areas: a controlled before and after study. BMC Public Health. 2017;17(1):140 https://doi.org/10.1186/s12889-017-4075-4