wtorek, 3 grudnia, 2024

Terapia muzyką zmniejsza nasilenie depresji w ADHD

Jednym z głównych efektów nieleczenia ADHD są zaburzenia depresyjne i lękowe. Około 70% osób z ADHD cierpi na tego rodzaju zaburzenia na przestrzeni swojego życia. Zazwyczaj w takim przypadku stosuje się leki przeciwdepresyjne, ale bez jednoczesnego leczenia objawów ADHD ich skuteczność jest bardzo ograniczona.

W związku z powyższym cały czas poszukuje się innych metod terapii depresji u dzieci i dorosłych z ADHD.

Badanie

W niedawno przeprowadzonym badaniu autorzy badali wpływ muzykoterapii na nasilenie objawów depresji u osób z ADHD.

Do badania zakwalifikowano 36 dzieci i nastolatków, u których rozpoznano ADHD. Uczestnicy zostali podzieleni na grupę kontrolną ADHD (n = 18), która otrzymała tylko standardową opiekę, oraz grupę muzykoterapeutyczną ADHD (n = 18), która otrzymała zarówno standardową opiekę, jak i muzykoterapię.

Grupa muzykoterapeutyczna uczestniczyła w muzykoterapii receptywnej (słuchanie muzyki) i aktywnej (improwizacja) dwa razy w tygodniu po 50 minut przez 3 miesiące, łącznie 24 razy.

Autorzy śledzili zmiany we wskaźnikach depresji i stresu, mierząc wydzielanie 5-HT, ciśnienie krwi, tętno, ekspresję kortyzolu oraz psychologiczne skale DHQ i CDI.

Wyniki

Autorzy stwierdzili, że w grupie muzykoterapii ADHD wydzielanie 5-HT wzrosło (p < 0,001), podczas gdy tętno (p < 0,001), ciśnienie krwi (p < 0,001) i ekspresja kortyzolu (p < 0,001) spadły. Skale psychologiczne DHQ i CDI również wykazały pozytywne zmiany odpowiednio przy p <0,001 i p <0,01. Natomiast w grupie kontrolnej z ADHD wydzielanie 5-HT nie wzrosło; tętno, ciśnienie krwi i ekspresja kortyzolu nie zmniejszyły się; a skale psychologiczne DHQ i CDI nie wykazały pozytywnych zmian.

Wnioski

Badacze ustalili, że uczestnicy doświadczyli pozytywnych efektów psychologicznych i neurofizjologicznych, ponieważ muzykoterapia aktywowała serotoninę (5-HT) i poprawiała zdolność uczestników do radzenia sobie ze stresem.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

32,189FaniLubię
15,109ObserwującyObserwuj
1,603ObserwującyObserwuj
37,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły