czwartek, 24 kwietnia, 2025

Tylko w tym tygodniu!

Moja nowa książka "Kompendium depresji" i ponad 60 innych ebooków o łącznej wartości 5 tys. zł w pakiecie za 159 zł!

Tkanka tłuszczowa wokół brzucha po menopauzie może być niebezpieczna?

Wiele kobiet przyznaje, że po menopauzie ma problem z tkanką tłuszczową, szczególnie w okolicach brzucha. Owszem, proces starzenia wiąże się z wieloma zmianami w organizmie. Jedną z nich są przemiany w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej. Czy to może być niebezpieczne dla zdrowia kobiet po menopauzie?

Redystrybucja tkanki tłuszczowej u kobiet po menopauzie

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety, który oznacza trwałe ustanie miesiączkowania. Diagnozuje się ją po 12 kolejnych miesiącach braku miesiączki, niezwiązanego z żadnymi innymi przyczynami medycznymi. Zwykle występuje między 45. a 55. rokiem życia. Menopauza wiąże się zaś ze spadkiem poziomu estrogenów.

Przed menopauzą estrogeny pełnią kluczową rolę w ochronie zdrowia sercowo-naczyniowego, regulacji metabolizmu oraz wspieraniu układu odpornościowego i kontroli stanów zapalnych. Ich obniżony poziom po menopauzie prowadzi do szeregu zmian w organizmie, w tym do redystrybucji tkanki tłuszczowej. Tłuszcz, który wcześniej gromadził się głównie w okolicy bioder i ud, zaczyna odkładać się w rejonie brzucha. To natomiast zwiększa ryzyko przewlekłego stanu zapalnego, co może przyczyniać się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu 2.

CZYTAJ TAKŻE: Dieta wpływa na tempo starzenia się biologicznego?

Tłuszcz trzewny wpływa bezpośrednio na stan zapalny 

Naukowcy postanowili zbadać, w jaki sposób czynniki, takie jak zachowania zdrowotne, sen, sposób odżywiania oraz aktywność fizyczna wpływają na obecność tłuszczu trzewnego u kobiet po menopauzie. Tłuszcz trzewny to rodzaj tkanki tłuszczowej otaczającej narządy wewnętrzne w jamie brzusznej

W badaniu wzięły udział 124 kobiety w średnim wieku. Naukowcy ocenili ich zachowania zdrowotne za pomocą kwestionariuszy dotyczących snu, diety oraz aktywności fizycznej. Stopień stanu zapalnego określono na podstawie poziomu biomarkera GlycA. Natomiast ilość trzewnej tkanki tłuszczowej oszacowano przy użyciu analizy bioimpedancji.

CZYTAJ TAKŻE: Powikłania u osób starszych po stosowaniu paracetamolu

Tkanka tłuszczowa po menopauzie a ruch

Wyniki badania wykazały, że trzewna tkanka tłuszczowa bezpośrednio wpływa na stan zapalny. Zdrowe nawyki żywieniowe i regularna aktywność fizyczna przyczyniały się do redukcji stanu zapalnego poprzez zmniejszenie ilości trzewnej tkanki tłuszczowej. Sen nie wykazywał istotnego wpływu na poziom stanu zapalnego.

Co istotne, zależność między trzewną tkanką tłuszczową a stanem zapalnym była silniejsza u kobiet o niższym poziomie aktywności fizycznej. Sugeruje to więc, że ruch odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu skutków nadmiernej ilości tłuszczu trzewnego. Ponadto, aktywność fizyczna była bardziej efektywna w redukcji trzewnej tkanki tłuszczowej u kobiet przestrzegających zdrowej diety. Z kolei jej skuteczność była ograniczona u kobiet z niezdrowymi nawykami żywieniowymi.

Wyniki badania sugerują, że regularna aktywność fizyczna może pomóc kobietom w menopauzie zapobiegać gromadzeniu się tłuszczu trzewnego i zmniejszać ryzyko stanu zapalnego. Odkrycia te mogą stanowić podstawę do dalszych badań nad zdrowiem kobiet w tym okresie życia.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

43,789FaniLubię
35,658ObserwującyObserwuj
6,031ObserwującyObserwuj
1,749ObserwującyObserwuj
52,100SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły