wtorek, 19 marca, 2024

W trakcie stosowania melatoniny zmniejsza się ryzyko samookaleczeń u młodzieży

Melatonina to hormon wydzielany przez szyszynkę, kontrolujący cykl dobowy u człowieka. Receptory dla melatoniny znajdują się we wszystkich narządach, dzięki czemu potrafi ona, w odpowiednich porach dnia, regulować ich pracę.

Wydzielanie melatoniny jest zaburzone w ADHD, w związku z czym hormon ten jest często stosowany jako suplement diety przez pacjentów z tym zaburzeniem. W ten sposób można uzyskać bardziej regularny cykl dobowy i zdrowszy styl życia.

W opublikowanym kilka dni temu badaniu lekarze ze Szwecji postanowili sprawdzić jednak, czy stosowanie melatoniny przez młodzież może mieć również wpływ na częstość samookaleczania.

Badanie

W badaniu opublikowanym kilka dni temu w piśmie Journal of Child Psychology and Psychiatry autorzy postanowili przyjrzeć się powyższemu zagadnieniu. W tym celu przejrzeli dane medyczne ponad 25 tys. dzieci w wieku 6-18 lat przyjmujących melatoninę.

U ponad 87% z nich występowało przynajmniej 1 zaburzenie psychiatryczne, głównie ADHD (ok. 60%), ale również zaburzenia lękowe, depresja i autyzm.

Samookaleczenia występowały około pięć razy częściej u dziewczynek, niż u chłopców.

Badacze oceniali ryzyko samookaleczenia u tej samej osoby podczas przyjmowania i bez leku, porównując ryzyko w ostatnim miesiącu bez leku z dwunastoma miesiącami po rozpoczęciu leczenia melatoniną. W ten sposób byli w stanie wziąć pod uwagę czynniki tła, które mogą stanowić zmienne towarzyszące, takie jak genetyka, nasilenie zaburzeń snu lub zaburzenia psychiczne.

Efekt

Ryzyko samookaleczenia wzrosło na krótko przed przepisaniem melatoniny i zmniejszyło się o około połowę w miesiącach następujących po rozpoczęciu leczenia. Zmniejszenie ryzyka było szczególnie widoczne wśród dorastających dziewcząt z depresją i/lub zaburzeniami lękowymi.

Ponieważ było to badanie obserwacyjne, nie można ustalić związku przyczynowego między melatoniną a zmniejszoną częstością samookaleczeń. Aby sprawdzić, czy stosowanie innych leków mogło mieć wpływ na wyniki, przeprowadzono również analizy, które wykluczyły osoby przyjmujące leki przeciwdepresyjne. Wyniki były podobne.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,302FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
19,600SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły