Naukowcom udało się wykazać związek między różnicami w objętości mózgu a schorzeniami, takimi jak ADHD czy choroba Parkinsona. Badanie opublikowano niedawno w czasopiśmie Nature Genetics.
Choroby neurologiczne a struktura i objętość mózgu
Odkrycie, że zaburzenia funkcji określonych obszarów mózgu są powiązane z chorobami neurologicznymi, sięga początków badań neuropsychologicznych. Przykładem jest choroba Parkinsona, w której degeneracja neuronów dopaminowych w istocie czarnej, będącej częścią jąder podstawnych, prowadzi do charakterystycznych objawów. Niedawno jednak naukowcom udało się po raz pierwszy zidentyfikować konkretne warianty genetyczne wpływające na strukturę i objętość mózgu. Jest to istotne dla zrozumienia mechanizmów neurologicznych w takich zaburzeniach jak ADHD i choroba Parkinsona.
Objętość mózgu – warianty genetyczne. Badanie
Zespół naukowców z całego świata przeanalizował dane medyczne 74 898 uczestników pochodzenia europejskiego. Badacze pobrali od nich próbki DNA oraz wykonali skany mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego. Skany te mierzyły objętość kluczowych obszarów podkorowych, leżących głównie w głębokich częściach mózgu.
Następnie naukowcy przeprowadzili analizę asocjacyjną za pomocą badania GWAS. Ta metoda służy do identyfikacji wariantów genetycznych związanych z określonymi cechami, chorobami lub ryzykiem chorób w populacji.
Czytaj także: ADHD może być czynnikiem ryzyka dla choroby Parkinsona
ADHD i choroba Parkinsona a geny
Okazało się, że istnieje pewien związek pomiędzy określonymi genami a objętością mózgu, który może zwiększać ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona i zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Genetyczne czynniki wpływające na różnice w budowie mózgu mogą odgrywać istotną rolę w zrozumieniu przyczyn stojących za zaburzeniami neurologicznymi.
Badanie GWAS ujawniło 254 warianty genetyczne powiązane z objętością mózgu w kluczowych strukturach podkorowych. Zalicza się do nich pień mózgu, hipokamp, ciało migdałowate, wzgórze, jądro półleżące, skorupę, jądro ogoniaste, gałkę bladą i brzuszną część międzymózgowia. Są to struktury odpowiedzialne między innymi za tworzenie wspomnień oraz regulowanie emocji.
Czytaj także: Kofeina a choroba Parkinsona
Nadzieja na skuteczne leczenie ADHD i choroby Parkinsona
Opisane badanie może pomóc w zrozumieniu mechanizmów leżących u podstaw zaburzeń mózgu. Wyniki mogą prowadzić do opracowania skuteczniejszych form terapii w chorobie Parkinsona oraz ADHD. Po raz pierwszy bowiem naukowcom udało się wykazać, w których dokładnie obszarach mózgu działają wspomniane wyżej geny. Obszary te mogą stać się w przyszłości miejscami interwencji leczniczej.
Autorzy badania podkreślają jednak, że ze względu na jego korelacyjny charakter konieczne są dalsze analizy, które mogą umożliwić wykazanie jednoznacznego związku przyczynowo-skutkowego między określonymi wariantami genów a różnymi chorobami.