piątek, 3 maja, 2024

Kofeina a choroba Parkinsona

Badacze z Narodowego Instytutu Neuronauki w Singapurze przyjrzeli się wpływowi kofeiny na chorobę Parkinsona. Ich badanie ukazało ciekawe związki między spożyciem kofeiny a chorobą Parkinsona. Co ważne, badano tylko osoby z azjatyckimi wariantami genów powiązanymi z tą chorobą. Okazuje się, że kofeina może chronić przed chorobą Parkinsona. Odkrycia te nie tylko potwierdzają już znane korzyści wynikające ze spożycia herbaty i kawy, ale również otwierają drzwi do nowych perspektyw w leczeniu i zapobieganiu tej postępującej chorobie neurodegeneracyjnej.

Kawa, kaweczka, kawusia – dlaczego tak kochamy małą czarną?

Kawa stała się nieodłącznym elementem życia dla milionów ludzi na całym świecie. Poza swoim wyjątkowym smakiem i pobudzającym działaniem ten aromatyczny napój posiada także szereg zdrowotnych zalet, które warto poznać. Od wieków jest uwielbiana za swoje właściwości pobudzające, ale obecnie naukowcy odkrywają, że korzyści płynące z picia kawy sięgają znacznie dalej. To, co kiedyś uważano za jedynie pyszną przekąskę dla zmęczonych umysłów, teraz jest badane pod kątem swojego wpływu na zdrowie człowieka.

Odkrycia naukowe ostatnich lat ukazują kawę jako niezwykle wartościowy napój, który może przynieść korzyści zdrowotne. Od poprawy funkcjonowania mózgu po ochronę przed pewnymi chorobami przewlekłymi. Czy chodzi tu o samą kawę? Czy może o zawartą w niej kofeinę? Już wcześniej pisaliśmy o wpływach kofeiny na różne zaburzenia lub choroby. Miłośników kawy zapraszamy do zapoznania się ze starszymi badaniami, które omówiliśmy.

Czy picie kawy jest zdrowe?

Jak kofeina może pomóc w leczeniu objawów ADHD?

Picie kawy jest dobre dla serca

Kofeina zmniejsza nasilenie niektórych objawów ADHD

Badania nad związkiem między kofeiną a chorobą Parkinsona nabierają tempa. Dlatego w niniejszym artykule przyjrzymy się nie tylko bogatemu smakowi kawy, ale także zaskakującym i pozytywnym aspektom jej wpływu na chorobę Parkinsona. Czas odkryć, dlaczego kawa to znacznie więcej niż tylko ulubiony napój pobudzający!

Kofeina zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona

Badanie przeprowadzili naukowcy z National Neuroscience Institute (Narodowego Instytutu Neuronauki) w Singapurze. Wzięło w nim udział 4488 osób. Wyniki ujawniły, że regularne spożywanie herbaty lub kawy zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Parkinsona od czterech do ośmiu razy. Jednak co ważne, w badaniu brano pod uwagę wyłącznie osoby z azjatyckimi wariantami genów związanymi z tą chorobą.

Okazuje się, że nawet umiarkowane spożycie kofeiny (poniżej 200 mg dziennie) przynosi korzyści. Co ciekawe, korzyści ochronne wydają się nasilać przy wyższych dawkach kofeiny. A to sugeruje, że większe ilości kofeiny mogą mieć jeszcze silniejszy wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania.

kofeina a choroba Parkinsona

Chociaż dokładny sposób, w jaki kofeina oddziałuje z azjatyckimi wariantami genu choroby Parkinsona, pozostaje do zbadania, naukowcy są zgodni co do tego, że kofeina zmniejsza stan zapalny neuronów w mózgu, pomagając tym samym zmniejszyć śmierć komórek. To odkrycie jest kluczowe, ponieważ otwiera nowe ścieżki badawcze w poszukiwaniu terapii łagodzących objawy choroby Parkinsona.

Kawa, herbata, choroba Parkinsona

W Singapurze tysiące osób cierpi na chorobę Parkinsona, a prawie 26% osób starszych wykazuje łagodne objawy. Ponadto do 10% populacji Singapuru jest nosicielem jednego z dwóch znanych azjatyckich wariantów genów związanych z dużo większym ryzykiem zachorowania. Dlatego dla tej grupy społecznej te odkrycia mają ogromne znaczenie. Dzięki łatwej dostępności herbaty i kawy, te nowe ustalenia oferują nadzieję na przyjemną metodę zapobiegania chorobie Parkinsona. Jednocześnie dla Europejczyków jest to cenna informacja, na czym powinniśmy skupić się podczas wykonywania lokalnych badań.

Reasumując odkrycia te rzucają nowe światło na potencjał kofeiny jako narzędzia w walce z chorobą Parkinsona. Regularne spożycie herbaty i kawy może być łatwym do zrealizowania elementem w zmniejszaniu ryzyka zachorowania. Zwłaszcza u osób z azjatyckimi wariantami genów związanymi z chorobą Parkinsona. Mamy nadzieję na kontynuacji badań i znalezienie precyzyjnych odpowiedzi na pytanie jak kofeina może wpływać na rozwój chorób neurodegeneracyjnych.

Karolina Król
Karolina Król
Karolina Król jest psychologiem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wśród jej zainteresowań naukowych szczególne miejsce zajmuje psychologia dziecka oraz praca z kobietami w ciąży i po porodzie.

powiązane artykuły

13,776FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
21,300SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły