wtorek, 25 czerwca, 2024

Wpływ spożywania oleju rybiego (kwasów omega-3) na ryzyko otępienia w podeszłym wieku

Otępienie to zespół objawów związanych z pogorszeniem funkcji poznawczych, szczególnie często związane z procesem biologicznego starzenia się. Do jego objawów należą problemy z pamięcią, utrata poczucia czasu, zagubienie się w znanych miejscach, coraz większe problemy z wykonywaniem podstawowych czynności dnia codziennego, chwiejność emocjonalna.

Istnieje wiele typów otępienia, do najczęstszych należą choroba Alzheimera (odpowiadająca za ok. 60% przypadków otępienia), otępienie naczyniopochodne, otępienie z ciałami Lewy’ego, czy otępienie czołowo-skroniowe.

W chwili obecnej brak jest leczenia przyczynowego otępienia. Leki stosowane w chorobie Alzheimera mogą nieco spowolnić rozwój objawów, natomiast nie odwracają procesu. W związku z tym trwają prace nad substancjami, które mogłyby poprawić zdolności poznawcze i funkcje wykonawcze u ludzi.

Taką substancją są kwasy omega-3, których wartość w poprawie zdolności poznawczych wykazano np. w ADHD. W chwili obecnej prowadzone są podobne badania w populacji osób w podeszłym wieku, w celu określenia, czy kwasy omega-3 mogą chronić przed otępieniem.

Opis badania i wyniki

W badaniu przeprowadzonym niedawno, którym objęto 215 tysięcy osób w wieku ok. 65 lat (+/- 3 lata) bez otępienia, zapytano uczestników, jak często spożywają pokarmy zawierające olej rybi. Osoby te obserwowano następnie przez około 8 lat i prowadzono diagnostykę otępienia.

W okresie obserwacji u 2054 osób stwierdzono otępienie. Po przeanalizowaniu danych dotyczących częstości spożywania olejów rybich oceniono, że u osób je spożywających występuje znajmiennie niższe ryzyko dowolnej formy otępienia (ryzyko to było niższe o 13%).

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

15,394FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
25,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły