sobota, 14 grudnia, 2024

Wybór leku przeciwpsychotycznego wpływa na przestrzeganie terapii

Adherencja to przestrzeganie sposobu przyjmowania leku, zalecone przez lekarza. Ma ona oczywiście ogromny wpływ na skuteczność leczenia, ponieważ opuszczanie dawek albo przyjmowanie ich w nieodpowiednich porach bardzo często decyduje o działaniu leku.

W ostatnich dniach opublikowano badanie, którego autorzy przeanalizowali dane dotyczące przerywania leczenia lekami przeciwpsychotycznymi przez pacjentów ambulatoryjnych ze schizofrenią. Z rejestru ubezpieczeniowego pobrano informacje dotyczące wszystkich pacjentów ze schozofrenią lub zaburzeniem schizoafektywnym leczonych w latach 1972-2014, w wieku poniżej 65 r.ż. W sumie uzyskano dane 30 tys. pacjentów, którym lekarze przepisywali leki przeciwpsychotyczne.

Cele badania

Głównym badanym parametrem, było nieprzestrzeganie terapii, zdefiniowane jako niezrealizowanie w ciągu roku od wystawienia recepty na lek przeciwpsychotyczny. Autorzy porównywali również nieprzestrzeganie terapii na leki przeciwpsychotyczne z innymi lekami, w tym leki na cukrzycę, na nadciśnienie i na hiperlipidemię.

W przypadku wszystkich leków przeciwpsychotycznych autorzy obliczyli odsetek nieprzestrzegania terapii (liczba niezrealizowanych recept podzielona przez całkowitą liczbę recept na dany lek).

Badana grupa

Średni wiek pacjentów wynosił 42 lata, 52% stanowili mężczyźni, a 49% zdiagnozowano ponad 20 lat temu. Do najczęściej stosowanych leków wspomagających należały benzodiazepiny (47%), leki przeciwdepresyjne (36%) oraz stabilizatory nastroju (24%).

Przestrzeganie terapii

Około 32% badanych nie przestrzegało leczenia żadnym lekiem przeciwpsychotycznym. Jednocześnie nieprzestrzeganie leczenia lekami na cukrzycę wynosiło 18%, lekami na nadciśnienie 21%, a lekami na hiperlipidemię 14%.

Do czynników, które najsilniej wpływały na nieprzestrzeganie terapii należały: wiek poniżej 25 r.ż., jednocześnie stosowanie benzodiazepin i stabilizatorów nastroju, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, wcześniejsza próba samobójcza, cukrzyca i astma.

Stopień przestrzegania terapii wyglądał następująco (im niższa wartość, tym lepsze przestrzeganie terapii):

Lek przeciwpsychotycznyOdsetek niezrealizowanych recept
Klozapina4,77%
Risperidon LAI5,47%
Zuklopentyksol LAI5,78%
Sulpiryd8,83%
Aripiprazol 9,73%
Olanzapina10,32%
Risperidon10,36%
Kwetiapina11,36%
Haloperidol17,03%
Niektóre z leków przeciwpsychotycznych i odsetek nieprzestrzegania terapii

Wnioski z badania

Autorzy stwierdzili, że 1 na 3 pacjentów ze schizofrenią nie przestrzega przyjmowania lekami przeciwpsychotycznymi, a odsetek ten jest wyższy niż dla leków somatycznych.

Więcej o zagadnieniach związanych ze zdrowiem psychicznym opowiadamy na naszym kanale YT PsychiatraPlus.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

32,851FaniLubię
15,967ObserwującyObserwuj
1,597ObserwującyObserwuj
38,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły