czwartek, 21 listopada, 2024

Zalecenia dla pracodawców dotyczące budowania włączającego środowiska pracy

Z okazji Miesiąca Świadomości ADHD Ela Bonda, Prezeska Stowarzyszenia Bliżej ADHD, przygotowała zalecenia dla pracodawców dotyczące budowania włączającego środowiska pracy.

Włączające środowisko pracy, czyli jakie?

W pracy spędzamy znaczną część naszego życia. Stąd tak ważne jest, by każda osoba czuła się w niej dobrze. Pracowała w sprzyjającym środowisku, w którym uwzględnia się różnorodne potrzeby. To pozwala na lepszą efektywność pracy i zwiększa zaanagażowanie osób pracujących.

Dzięki włączającemu środowisku miejsca pracy pracodawca daje możliwość lepszego wykorzystania potencjału i talentów w firmie.

Podstawą tworzenia sprzyjającego środowiska pracy jest komunikacja w firmie, czyli stałe nastawienie na człowieka. Słuchaj, pytaj, próbuj zrozumieć, chciej uwzględniać różne potrzeby i szukać odpowiednich rozwiązań. Otwarta głowa to klucz do skutecznej i włączającej komunikacji — mówi Ela Bonda, dyrektorka ds. różnorodności i włączania, Prezeska Stowarzyszenia Bliżej ADHD.

Grupa osób neuroatypowych jest zróżnicowana i charakteryzuje się odmiennymi potrzebami. Te dotyczące pracy najczęściej są związane z m.in.:

  • bezpieczeństwem psychologicznym i zarządzaniem stresem,
  • zarządzaniem czasem i decydowaniem o priorytetach,
  • komunikacją z otoczeniem,
  • organizacją miejsca i czasu pracy, i jej elastycznością,
  • nadwrażliwością sensoryczną i przebodźcowaniem.

Czytaj także: Neuroatypowi w typowej pracy. Jak tworzyć włączające miejsce pracy — wskazówki dla pracodawców 

Zalecenia dla pracodawców dotyczące budowania włączającego środowiska pracy

Poniżej załączamy przygotowane przez Elę Bondę zalecenia dla pracodawców.

Jesteśmy pewni, że większość z zaproponowanych niżej rozwiązań przyda się każdej pracującej osobie, nie tylko neuroatypowej.

Zachęcamy do pobrania zaleceń i udostępniania ich dalej.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,313FaniLubię
13,208ObserwującyObserwuj
1,609ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły