poniedziałek, 22 lipca, 2024

Zespół policystycznych jajników jest czynnikiem ryzyka dla ADHD

ADHD to zaburzenie neurorozwojowe warunkowane genetycznie. Nie ma jednak jednego czy kilku genów, które w decydującym stopniu przyczyniały się do rozwoju tego zaburzenia – jest ono raczej dziedzione na setkach genów, które indywidualnie w bardzo niewielkim stopniu przyczyniają się do ADHD.

Dlatego stale poszukuje się markerów (np. chorób wskaźnikowych), które pozwalałyby (albo przynajmniej ułatwiały) ocenę ryzyka rozwoju ADHD u potomstwa danej kobiety.

Jedną z chorób, których udział w rozwoju ADHD postuluje się, jest zespół policystycznych jajników (PCOS, polycystic ovary syndrome) – jedno z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych u kobiet. PCOS występuje bowiem u ok. 20% kobiet w wieku rozrodczym.

Uznaje się, że przyczyną PCOS jest zbyt wysoki poziom męskich hormonów płciowych u kobiety. Ponadto stwierdza się również hiperinsulinizm (podwyższone poziomy insuliny), insulinooporoność, zaburzenia gospodarki cukrowej i lipidowej.

W celu sprawdzenia, czy choroba ta przyczynia się do rozwoju ADHD, autorzy wykonanej niedawno metaanalizy podsumowali wyniki 6 badań obejmujących w sumie ponad 400 tys. pacjentów z ADHD i ich matek. Na podstawie analizy stwierdzono, że zespół policystycznych jajników podnosi ryzyko ADHD u dziecka o ok. 42%.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę FB ADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

16,651FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
27,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły