wtorek, 3 grudnia, 2024

ADHD i podróżowanie z lekami do Japonii

Przyjmujesz leki na ADHD i wybierasz się do Japonii? Przed podróżą koniecznie sprawdź, czy nie potrzebujesz zgody od Japońskiego Ministerstwa Zdrowia. Oto kilka informacji na temat japońskich przepisów dotyczących przewożenia leków.

Przewóz leków na ADHD do Japonii

Przepisy dotyczące wwożenia leków na teren Japonii zależą od tego, jak dużo chcemy ich ze sobą zabrać. Jeśli zapas Twojego leku nie przekracza zasobu potrzebnego na 30 dni, możesz go przewieźć w walizce, w oryginalnych opakowaniach. Wówczas nie musisz posiadać żadnych pozwoleń.

W przypadku, gdy planujesz dłuższą podróż i potrzebujesz zabrać leki na więcej niż 30 dni, musisz ubiegać się o zaświadczenie Yunyu Kakunin-sho. Sprawdź stronę internetową Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej, aby uzyskać aktualne informacje oraz dane kontaktowe do głównych lotnisk w Japonii.

Czy te przepisy obowiązują w przypadku leków na ADHD?

Jeśli masz wątpliwości, czy możesz wwieźć lek na ADHD w określonej ilości na konkretny czas pobytu w Japonii, skonsultuj to mailowo z Ministerstwem Zdrowia. Dobrą opcją będzie również kontakt z najbliższym konsulatem Japonii. Niektóre stymulanty są w tym kraju zabronione, więc lepiej się upewnić, czy możesz zabrać ze sobą swój lek.

Podczas konsultacji warto mieć przy sobie dokument, który potwierdzi, że przyjmujesz dany lek na ADHD w konkretnej dawce. Poproś Twojego lekarza prowadzącego o wystawienie takiego zaświadczenia.

Pamiętaj, by odpowiednio wcześniej przed wyjazdem zająć się sprawą swojego leczenia.

Czytaj także: Co robić, gdy w aptece nie ma leku na ADHD?

Wnioskowanie o Yunyu Kakunin-sho

Odpowiedź na złożony wniosek o możliwość przewiezienia leków dostaniesz po ok. dwóch tygodniach. Przesłanie wniosku drogą mailową może przyspieszyć ten proces.

Gdy japońskie władze zatwierdzą wniosek o przewiezienie leków, możesz z nimi bezpiecznie podróżować. Upewnij się, czy leki są w oryginalnych opakowaniach oraz czy masz przy sobie kopie wszystkich dokumentów w przezroczystej torebce strunowej lub w teczce.

Czytaj także: Dezinformacja związana z ADHD na TikToku

Co robić, gdy nie mogę przewieźć leków na ADHD do Japonii?

Jeśli nie możesz przywieźć swoich leków na ADHD do Japonii, masz kilka opcji.

Rezygnacja z leków. W przypadku leków na ADHD możesz rozważyć rezygnację z ich
stosowania na czas pobytu. Osoby, które wyjeżdżają do Japonii na krótko, często uznają, że to najdogodniejsze rozwiązanie. Skonsultuj się z lekarzem, czy taka opcja jest możliwa w Twoim przypadku.

Alternatywne leki. Porozmawiaj z lekarzem o alternatywnym schemacie leczenia. Niektóre stymulanty są dozwolone w Japonii, więc może jest szansa na zmianę Twojego leku. Szczególnie wtedy, gdy planujesz dłuższą podróż.

Ani brak leków, ani ich zmiana nie jest idealną opcją. Jednocześnie adaptacja do nowej kultury może zwiększyć stres. Zaplanuj więc konsultację z lekarzem z dużym wyprzedzeniem.

Czytaj także: Największe mity dotyczące ADHD

Konsultacja z lekarzem przed wyjazdem za granicę

Nawet jeśli nie masz problemu z przewozem swoich leków, powiadom lekarza prowadzącego o podróży za granicę. Na wypadek gdyby miał specyficzne zalecenia co do stosowania leków podczas Twojego wyjazdu. Może dać Ci również cenne wskazówki, które pomogą zadbać o dobrostan w trakcie podróży.

Sylwia Jóźwiak
Sylwia Jóźwiak
Studentka japonistyki na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Interesuje się kulturą Japonii i problemami społecznymi, które w niej występują.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

32,189FaniLubię
15,109ObserwującyObserwuj
1,603ObserwującyObserwuj
37,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły