niedziela, 20 kwietnia, 2025

Tylko w tym tygodniu!

Moja nowa książka "Kompendium depresji" i ponad 60 innych ebooków o łącznej wartości 5 tys. zł w pakiecie za 159 zł!

Astma może być czynnikiem przepowiadającym ADHD

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, znany także pod polską nazwą zaburzenia hiperkinetycznego oraz ADHD, to zaburzenie neurorozwojowe. Objawy zespołu mogą być bardzo różne u różnych osób, ale najczęściej polegają na nadpobudliwości, zaburzeniach koncentracji, czy zaburzeniach regulacji emocji.

ADHD to bardzo skomplikowany problem zdrowotny również z tego powodu, że u osób z tym zaburzeniem bardzo często współistnieją inne choroby/zaburzenia. Często nie dotyczą one neurologii czy psychiatrii, ale kardiologii, ginekologii czy alergologii.

Do tego typu zaburzeń/problemów zdrowotnych zaliczamy m.in. alergie, padaczkę, zespół policystycznych jajników, zaburzenia hormonalne u kobiet i otyłość.

Astma

Astma to najczęstsza przewlekła choroby układu oddechowego na świecie. Badania wskazują, że cierpi na nią 3-5% osób w krajach o niskich dochodach oraz ponad 20% w krajach o wysokich dochodach.

Choroba ta charakteryzuje się często napadami astmatycznymi, z krótkim oddechem, poczuciem ucisku w klatce piersiowej i świszczącym oddechem (szczególnie u dzieci).

Objawy astmy mogą zaostrzać się przy wysiłku fizycznym, kiedy powietrze jest suche i zimne, mogą też być wyzwalane przez czynniki drażniące, jak opary, pył czy dym, albo alergeny takie jak pyłki, grzyb, fragmenty skóry, roztocza.

U niektórych osób astma może mieć niewielkie nasilenie, u innych stanowi duży problem medyczny, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. W ekstremalnych przypadkach napady astmy mogą prowadzić do zagrożenia życia.

Współwystępowanie astmy z ADHD

Ponieważ astma należy do grupy chorób o podłożu alergicznym, już dawno podejrzewano, że może częściej współwystępować z ADHD.

I rzeczywiście, w dotychczas wykonanych meta-analizach twierdzenie to zostało potwierdzone. W pierwszej pracy Miyazaki i wsp. przeanalizowali pięć badań obejmujących dzieci do 18 r.ż. z rozpoznaniem ADHD. Stwierdzono, że ryzyko astmy u dzieci z ADHD jest o 80% większe, niż w populacji ogólnej. Nie stwierdzono związku między alergiami pokarmowymi i ADHD. Dzieci z ADHD miały jednak również nieco większe ryzyko kataru siennego, atopowego zapalenia skóry i alergicznego zapalenia spojówek.

W kolejnej meta-analizie Schans i wsp. analizowali częstość chorób alergicznych u dzieci z i bez ADHD. W podsumowali stwierdzili, że dzieci z ADHD mają o 34% większe ryzyko atopowego zapalenia skóry oraz o 52% większe ryzyko kataru siennego.

Autorzy drugiego badania stwierdzili również, że wcześnie pojawiająca się astma jest czynnikiem predykcyjnym (przepowiadającym) późniejsze rozpoznanie ADHD.

W najnowszej meta-analizie, która objęła ogromną grupę ponad 210 tys. pacjentów z ADHD i 3 milionów osób bez ADHD oceniono, że ryzyko astmy u osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej jest o 53% większe, niż w populacji ogólnej.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

43,305FaniLubię
34,843ObserwującyObserwuj
5,860ObserwującyObserwuj
1,742ObserwującyObserwuj
51,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły