środa, 24 lipca, 2024

Melatonina w ADHD i autyzmie

W grupie zaburzeń neurorozwojowych obejmujących m.in. ADHD i autyzm dość często dochodzi do zaburzenia snu. Wielu Pacjentów wieczorem funkcjonuje najlepiej, a zasypia dopiero w późnych godzinach nocnych lub nawet porannych.

U podłoża powyższego zjawiska leży niedobór melatoniny – hormonu regulującego cykl dobowy u człowieka. Hormon ten produkowany jest przez część mózgu nazywaną szyszynką, po zmierzchu. W ADHD dochodzi do przesunięcia wydzielania melatoniny, co opisałem tutaj.

W związku z powyższym, zawsze zalecam stosowanie melatoniny przez osoby z ADHD. Wielu pacjentów pyta mnie jednak, czy jak długo stosować melatoninę i czy długotrwałe jej stosowanie jest bezpieczne, szczególnie u dzieci (lek zarejestrowany jest do stosowania u osób dorosłych i w ulotce znaleźć można ostrzeżenie, że nie należy go stosować u dzieci). W związku z tym postanowiłem opisać dwa badania przyglądające się bezpieczeństwu długoterminowego stosowania melatoniny u dzieci.

Melatonina u dzieci z ADHD

W badaniu opublikowanym w 2009 roku w piśmie Journal of Pineal Research naukowcy oceniali bezpieczeństwo długoterminowego (średnio około 4 lata) stosowania melatoniny u 105 dzieci z ADHD i zaburzeniami snu. Dzieci otrzymywały 3 mg melatoniny w przypadku masy ciała <40kg oraz 6 mg w przypadku masy >40mg.

Odsetek odpowiedzi na leczenie (poprawy snu) wynosił aż 93%. Nie stwierdzono poważnych działań niepożądanych ani schorzeń wynikających z leczenia. W przypadku dzieci, które przerywały leczenie aż u 92% ponownie pojawiały się zaburzenia snu. Tylko 8% dzieci mogło odstawić lek bez wpływu na sen.

Co bardzo ważne, u 71% dzieci z ADHD zaobserwowano poprawę zachowania w ciągu dnia, a u 61% poprawę nastroju.

Melatonina u dzieci z autyzmem

W podobnym badaniu, tym razem przeprowadzonym na populacji dzieci (2-17,5 lat) z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, oceniano efekt 2 lat podawania melatoniny na zaburzenia snu.

Badanie obejmowało 80 dzieci, którym podawano 2mg, 5mg lub 10 mg każdego wieczora. Przez cały okres 2 lat utrzymywała się poprawa snu i jakości życia u pacjentów. Stwierdzono, że do najczęstszych działań niepożądanych należały zmęczenie (6,3%), senność w ciągu dnia (6,3%) i wahania nastroju (4,2%). Zmiany masy ciała, wzrostu, BMI i dojrzewanie płciowe mieściły się w granicach normy dla wieku.

Przy odstawieniu leku nie stwierdzono objawów zespołu odstawiennego. Podsumowując oceniono, że długookresowe leczenie melatoniną dzieci z autyzmem jest bezpieczne i skuteczne.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

16,756FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
28,000SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły