sobota, 23 listopada, 2024

Błonnik spożywany w ciąży zmniejsza nasilenie objawów ADHD

ADHD to zaburzenie neurorozwojowe o bardzo wysokim współczynniku dziedziczności. Ocenia się, że uwarunkowania genetyczne mogą być odpowiedzialne za nawet 80% predyspozycji. Jednocześnie istnieje wiele czynników środowiskowych, które mają wpływ na nasilenie lub osłabienie objawów ADHD. Grupę takich czynników stanowią czynniki związane z ciążą. Należą do nich zanieczyszczenie środowiska, w tym spożycie dodatków do żywności i konserwantów, palenie papierosów przez matkę, powikłania okołoporodowe. Okazuje się, że błonnik spożywany w ciąży jest czynnikiem osłabiającym objawy ADHD.

Błonnik w ADHD

Jednym ze składników spożywczych, którego wpływ na kobietę w ciąży bada się w kontekście ADHD jest błonnik. Jest to element roślin, który – w przeciwieństwie do tłuszczów, białek i węglowodanów – nie podlega rozkładowi w przewodzie pokarmowym człowieka. Przechodzi przez nasz organizm w stosunkowo nienaruszonym stanie i zostaje wydalony.

Błonnik występuje w formie rozpuszczalnej w wodzie i nierozpuszczalnej. Forma rozpuszczalna tworzy z wodą żel i pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu w organizmie. Forma nierozpuszczalna pozytywne wpływa na trawienie – ułatwia bowiem przemieszczanie się pokarmu w jelitach. Co więcej, pokarmy z dużą ilością błonnika są szczególnie ważne dla osób cierpiących na zaparcia i problemy jelitowe.

Czytaj także: Spożywanie orzechów włoskich zmniejsza nasilenie ADHD

Badanie norweskie

Najnowsze badanie na temat błonnika i ADHD opublikowano kilka dni temu w czasopiśmie Biological Psychiatry. Badaniem objęto 22 tys. rodzin (matka, ojciec, dziecko). Oceniano ilość błonnika spożywanego przez matkę w ciąży oraz nasilenie objawów ADHD u dziecka. Ten drugi parametr określano w kilku punktach czasowych: w wieku trzech, pięciu i ośmiu lat.

Następnie za pomocą różnych modeli statystycznych oceniano korelację spożycia błonnika z:

a) nasileniem objawów ADHD
b) typami objawów ADHD względem płci, w różnym wieku
c) zmianą nasilenia objawów w czasie.

Czytaj także: Mamy z ADHD, nie krępujcie się, sięgajcie po pomoc!

Błonnik zmniejsza nasilenie ADHD

Wyższe spożycie błonnika przez matkę w ciąży powiązano z niższym poziomem nasilenia ADHD u potomstwa w każdym wieku. Błonnik powiązano także z niższym ryzykiem zakwalifikowania do średniego stopnia nasilenia objawów w przypadku dziewczynek i chłopców, oraz do wysokiego stopnia w przypadku chłopców (obniżenie ryzyka o kilkanaście procent). Nie stwierdzono związku między spożyciem błonnika a szybkością zmian nasilenia objawów ADHD.

Czytaj także: Kobiety z ADHD rodzą wcześniej

Dieta w ADHD

Podsumowując badania sugerują, że spożycie błonnika w ADHD może mieć korzystny wpływ na osłabienie objawów. Jest to pierwsze badanie wiążące spożycie błonnika przez kobietę w ciąży i stopień nasilenia objawów ADHD u potomstwa. Tym niemniej, cały czas poszukiwane są różnego rodzaju diety, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Jednym ze składników pokarmowych, które dotychczas uzyskały najwięcej dowodów na pozytywny wpływ na ADHD są kwasy omega-3/6. Więcej na ten temat można przeczytać w poniższym wpisie.

Zobacz także: Kwasy omega-3 są związane z poprawą uwagi

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,525FaniLubię
13,793ObserwującyObserwuj
1,610ObserwującyObserwuj
36,000SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły