sobota, 23 listopada, 2024

Co z oczu to z… – aktywność elektryczna siatkówki jako wskaźnik chorób neurorozwojowych

Oczy. Są zwierciadłem duszy, ofiarą prawdy, a strach może pochwalić się ich wielkim rozmiarem.

Czy wśród mnogich porzekadeł można doszukać się źdźbła prawdy? Okazuje się, że owszem, wygląd oczu może dostarczyć wielu cennych informacji w diagnozie chorób neurorozwojowych tj. ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z brakiem koncentracji uwagii) oraz ASD (należące do zaburzeń neurorozwojowych, charakteryzują się utrzymującymi się, poważnymi trudnościami w inicjowaniu i utrzymywaniu relacji i komunikacji społecznej oraz ograniczonymi, powtarzalnymi i nieelastycznymi wzorcami zachowań, i zainteresowań).

W jaki sposób?

Spojrzeć na siatkówkę pod innym kątem postanowili badacze z Flinders University i  University of South Australia. Użyto w tym celu ERG – elektroretinogramu – urządzenia mierzącego aktywność elektryczną siatkówki pod wpływem bodźca świetlnego.

Wnioski

Naukowcom udało się ustalić, że dzieci z ADHD wykazywały się wyższymi wartościami ERG, podczas gdy dzieci z ASD – niższymi. Wg dra Paula Constable – wyniki są obiecujące. Tworzą się zupełnie nowe perspektywy diagnostyczne, co więcej – lecznicze. Jest szansa, że w przyszłości możemy liczyć na szybsze rozpoznania zaburzeń neurorozwojowych na podstawie opisanego narzędzia.

Wyniki badań wskazują, że ERG pozwala nie tylko na wczesne rozróżnienie dzieci z ASD lub ADHD od prawidłowo rozwijających się rówieśników, ale także umożliwia różnicowanie zaburzeń między sobą.

O problemie jakiej skali mówimy?

Zgodnie z danymi WHO, 1/100 dzieci zmaga się z ASD, natomiast jeśli chodzi o ADHD, jest to około ok. 10/100 dzieci. Staje się więc jasne, że nowe metody diagnostyczne są bez wątpienia niezbędne.

Podsumowanie powinien stanowić poetycko nacechowany cytat dr. Marmolejo-Ramos. „Ostatecznie, szukamy ścieżki wskazującej w jaki sposób oczy mogą pomóc nam zrozumieć mózg.” 

Mimo tego, że wiele aspektów najnowszego odkrycia pozostaje polem badań, wątpliwościom nie ulega fakt, że jesteśmy na drodze do czegoś niezwykłego…

Na podstawie:

  • Constable, Paul A., et al. “Discrete Wavelet Transform Analysis of the Electroretinogram in Autism Spectrum Disorder and Attention Deficit Hyperactivity Disorder.” Frontiers in neuroscience (2022): 787.
  • https://neurosciencenews.com/adhd-asd-retina-20848/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Spektrum_zaburzeń_autystycznych
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/ADHD
Wiktoria Suchcicka
Wiktoria Suchcicka
Wiktoria Suchcicka jest studentką kierunku lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Interesuje się w szczególności neurobiologią, neurochirurgią oraz neuropsychiatrią.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,654FaniLubię
13,926ObserwującyObserwuj
1,610ObserwującyObserwuj
36,100SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły