poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Czy w ciąży należy unikać antydepresantów?

Depresja okołoporodowa dotyka około 20% kobiet. W przypadku niektórych zaburzeń psychicznych, np. ADHD, ten odsetek może sięgać nawet 70%.

Aktualne statystyki oceniają, że nawet 12% kobiet przechodzi depresję okołoporodową. Jednak najczęściej depresja okołoporodowa nie jest diagnozowana i leczona, szczególnie w krajach o niskich dochodach.

Nieleczenie depresji okołoporodowej prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji dla kobiety, dziecka i partnera.

Większość kobiet kontynuuje leczenie przeciwdepresyjne także w trakcie ciąży. Jednak nadal nie brak lekarzy, którzy uważają, że w trakcie ciąży absolutnie nie wolno stosować leków przeciwdepresyjnych.

Powołują się oni na badania mówiące o tym, że nowej generacji leki przeciwdepresyjne związane są z niewielkim ryzykiem działań niepożądanych. Czy słusznie?

Badanie

W ostatnich dniach opublikowano analizę, która próbowała oceniać efekt przyjmowania leków przeciwdepresyjnych w ciąży na zdrowie dziecka. Analiza ta porównywała efekty narażenia na lek przeciwdepresyjny u dziecka z wynikiem porodu innego dziecka u tej samej kobiety, w czasie gdy nie przyjmowała leków przeciwdepresyjnych.

Przeanalizowano czternaście badań oceniających efekt leków przeciwdepresyjnych na przykładzie dwójki rodzeństwa.

Wzięto pod uwagę parametry takie jak poród przedwczesny, małą masę urodzeniową, wady wrodzone, autyzm, ADHDD, zaburzenia zachowania i osiągnięcia szkolne dziecka.

Wyniki

W przypadku większości powyższych parametrów nie stwierdzono statystycznie znamiennego wpływu antydepresantów na występowanie zdarzenia. W pojedynczych badaniach znajdowano związek z porodem przedwczesnym, małą masą urodzeniową, ADHD, zaburzeniami lękowymi po 36 miesiącach i gorszymi wynikami w matematyce. Jednak te efekty były niewielkie i prawdopodobnie nie były klinicznie znamienne.

Powyższa analiza dowodzi, że wiele z wcześniejszych badań między zastosowaniem leków przeciwdepresyjnych w ciąży i efektami niepożądanymi u potomstwa przestaje być znamiennych, kiedy porównujemy dziecko narażone na antydepresanty i inne dziecko, nienarażone na te leki, od tej samej kobiety.

Autorzy podsumowują, że decyzję o zastosowaniu leków przeciwdepresyjnych w ciąży należy zawsze podejmować indywidualnie, w oparciu o dane z odpowiednich badań, a nie o mylące informacje pochodzące z badań nie posiadających odpowiedniej kontroli dla dziecka narażonego na antydepresant.

Więcej na temat leczenia depresji okołoporodowej w Polsce można dowiedzieć się z mojej rozmowy z doktor ginekolog na moim kanale YT @PsychiatraPlus.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

5,219FaniLubię
1,493ObserwującyObserwuj
2,600SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły

%d bloggers like this: