sobota, 5 października, 2024

Czynniki ryzyka depresji okołoporodowej 2: Położnictwo

Drugą grupą czynników ryzyka rozwinięcia się depresji okołoporodowej (po czynnikach psychiatrycznych, o których pisałem wczoraj), są czynniki położnicze.

Do tego typu czynników ryzyka należy ciąża zagrożona, hospitalizacja w czasie ciąży oraz konieczność wykonania nieplanowanego cięcia cesarskiego. Podobny efekt maja powikłania porodu, czy bardzo niska masa urodzeniowa dziecka (<1500 g). W badaniu przeprowadzonym na 230 matkach stwierdzono, że ten ostatni czynnik zwiększał ryzyko depresji nawet 18x! Co ważne podkreślenia, również ojcowie do 9x częściej zapadali na depresję poporodową w tym przypadku.

Kolejnym położniczym czynnikiem ryzyka jest różnica w oczekiwaniach matki dotyczących porodu, a rzeczywistym jego przebiegiem, np. chęć przeprowadzenia porodu drogą naturalną, a konieczność wykonania cięcia cesarskiego. Tego typu nieprzewidziane okoliczności dotyczące tak ważnego dla kobiety wydarzenia powodują silny stres, który później może przełożyć się na stan depresyjny.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

24,686FaniLubię
7,277ObserwującyObserwuj
1,584ObserwującyObserwuj
32,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły