czwartek, 21 listopada, 2024

Depresja poporodowa jest związana z występowaniem ADHD i autyzmu u dziecka

Depresja poporodowa, albo szerzej, depresja okołoporodowa, ma ogromny wpływ na przebieg ciąży, powikłania okołoporodowe u matki, stan psychiczny partnera, powikłania u noworodka, czy dalszy rozwój psychospołeczny dziecka. Dlatego właśnie tak ważne jest skuteczne leczenie tego schorzenia lekami przeciwdepresyjnymi przez całą ciążę i po urodzeniu (także w czasie karmienia piersią).

Dzieci matek z nieleczoną depresją okołoporodową częściej rodzą się przedwcześnie oraz z niższą masą urodzeniową, częściej również trafiają na noworodkowe oddziały intensywnej terapii. Przejawiają także zaburzenia hormonalne: podwyższony poziom kortyzolu oraz noradrenaliny w surowicy oraz obniżone poziomy dopaminy oraz serotoniny. Bardzo często skutkuje to rozwinięciem się także u nich depersji, oczywiście w późniejszym wieku.

W niedawno przeprowadzonym badaniu sprawdzono natomiast, czy istnienie depresji lub psychozy poporodowej u matki ma wpływ na późniejsze rozwinięcie się zaburzenia neurorozwojowego, jakim jest ADHD oraz autyzmu.

Do badania zakwalifikowano 933 tys. kobiet, które urodziły swoje pierwsze dziecko i w wywiadzie nie miały wcześniejszych problemów psychicznych. Następnie przez 10 lat obserwowano pojawienie się depresji/psychozy poporodowej u mamy i rozwój dzieci.

Stwierdzono, że występowanie depresji poporodowej zwiększało o ok. 12x ryzyko pojawienia się późniejszej schizofrenii (u matki), natomiast psychoza poporodowa zwiększała ryzyko schizofrenii o ok. 60x.

Dzieci mam cierpiących na depresję lub psychozę poporodową miały 2x większe ryzyko późniejszego rozwinięcia ADHD, natomiast tylko depresja poporodowa (a nie psychoza) zwiększała o 50% ryzyko pojawienia się autyzmu u dziecka.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,338FaniLubię
13,353ObserwującyObserwuj
1,611ObserwującyObserwuj
35,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły